Tech MTI 2011. április. 25. 15:43

Kibertámadás Irán ellen

Ellenségei egy második számítógépes vírussal támadtak Irán ellen - közölte az ország polgári védelmének parancsnoka hétfőn.

Golamreza Dzsalali a Mehr félhivatalos hírügynökségnek elmondta, hogy a Stars nevű vírust szakértők vizsgálják. A parancsnok arra nem tért ki, mi a vírustámadás célpontja és milyen a hatása.

"Szerencsére fiatal szakértőink képesek voltak felfedezni a vírust, a Stars jelenleg a laboratóriumban van további kutatások céljából" - mondta a parancsnok. Hozzátette: a vírus kompatilibis az iráni informatikai rendszerrel, kisebb károkat okoz és összetéveszthető a kormányszervezetek egyes exe (program) fájljaival.

Dzsalali figyelmeztetett: a busehri atomreaktor számítógépeit tavaly megtámadó Stuxnet vírus továbbra is lehetséges veszélyt jelent. Egyesek a Stuxnetet az iráni atomprogram elleni "első kiberrakétaként" jellemezték.

Az iráni vezetők közölték: semlegesítették a Stuxnet vírust, még mielőtt kárt okozott volna a nukleáris létesítményekben. Teherán Izraelt és az Egyesült Államot okolta a vírus megjelenéséért.

Az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei azzal vádolják Iránt, hogy atomfegyvert gyártására törekszik, Teherán kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag energiatermelési célokat szolgál.

A Stuxnet vírus jelenléte tavaly augusztusban került nyilvánosságra, amikor Irán megkezdte a busehri erőmű tüzelőanyaggal való feltöltését. Irán szeptemberben közölte: a vírus károkat okozott a busehri számítógépekben, de maga az atomerőmű sértetlen maradt. Az erőmű azóta sem üzemel, a beindítást többször elhalasztották. Egyesek ebből arra következtetnek, hogy a vírus károkat okozott magában az erőműben is, amit Irán tagad.

Dzsalali szerint a Stuxnet veszélye továbbra sem múlt el, mivel a vírusoknak saját élettartamuk van, és másképpen is működésbe léphetnek. Sürgette a kormányt, hogy lépjen fel az Irán ellen kiberháborút indító ellenségek ellen.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. március. 30. 07:00

És akkor Orbán Viktor kisütötte, mivel nyerheti meg a választást: kocsma, templom, ATM

Tovább gyűrűzik az MNB-botrány; Varga Mihályék szerint már a legjobb esetben sem lehet elérni a kormány idei inflációs és GDP-célját, úgyhogy marad kampányígéretnek az ATM-telepítés; az amerikaiak újabb vámokat ígértek, és a háborús terveikkel ellentétben ezt nem a Signalon jelentették be. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.