Ha valamiből, képszerkesztőből és rajzprogramból tényleg van temérdek, nemcsak fizetős, hanem ingyenes is.
Ha valamiből, képszerkesztőből és rajzprogramból tényleg van temérdek, nemcsak fizetős, hanem ingyenes is. A PhoXo azzal tűnik ki a kínálatból, hogy a felépítése a kezdők, sőt akár a gyerekek számára is áttekinthető, ráadásul rengeteg olyan eszközt kínál, amelyek gyakorlatilag egyetlen kattintással használhatók, mégis látványos eredményt hoznak a képeken.
A program természetesen rendelkezik mindennel, amire fotóink retusáláshoz szükség lehet: fényerő és kontraszt szabályozása, színek manipulálása, forgatás, piros szem effektus eltüntetése, vágás, méretezés stb. Ráadásul a fényerőt például nemcsak a teljes képre alkalmazhatjuk, hanem van erre a célra külön ecset is, hogy csak bizonyos részleteket tudjunk világosítani, sötétíteni. De van klónecset is, a képhibák vagy nem kívánt részletek eltüntetéséhez. Olyan extra effekteket is kapunk, mint a ragyogás vagy az árnyék, amelyek jellemzőit természetesen testre szabhatjuk, és akár rétegenként is alkalmazhatók, minthogy a PhoXo rétegkezelőt is kapott (a program saját formátumában rétegekkel együtt menthetjük a képet, így később is folytathatjuk a munkát). Találunk még benne színátmenetes kitöltési lehetőséget, pecsétet és persze szövegekkel is dolgozhatunk.
Ezeket persze a legtöbb ingyenes képszerkesztő tudja, csakhogy a PhoXo esetében akadnak még extrák, hogy kicsit feldobjuk a képeinket.
Ilyen például a beépített clipart-kezelő, amelyben kategóriákra bontva válogathatunk jópofa képecskékből, és ezeket dupla kattintással elhelyezhetjük egy új rétegen. Ha nem lenne elegendő az alapválaszték, van még bőven letölthető grafika a program honlapján (ezeket az Add gombbal is elérhetjük a Clip Art panelen).
Ugyanígy keretezni is csak egy mozdulat, hiszen erre is külön gyűjteményt kapunk.
Aki pedig festménnyé alakítaná képét, vagy más látványos hatásokat is alkalmazna a teljes képen, vagy annak egy rétegén, ezt is megteheti egy kattintással, ráadásul nem kell a szűrőket a nevükről felismernie, mivel nézőképes listát is kap róla a program felületén.
Sőt van még Fade eszköz is, amelynek a segítségével látványos, egyre halványuló „sorozatot” kreálhatunk a rétegekből, a Transform Tool segítségével pedig átméretezhetünk, forgathatunk vagy „megdönthetünk” rétegeket.
Extraként a teljes képet átalakíthatjuk akár ASCII „festménnyé” is (azaz karakterekből álló képpé), és ha még ez sem lenne elég, akkor lehetőségünk van fotóink vízjelezésére is: akár több fotót is elláthatunk vízjellel, egy lépésben.
Mindent egybevetve, a 4 MB-os telepítőkészletbe egy sok hasznos funkcióval és extrával felvértezett kis rajzprogramot, képszerkesztőt sikerült beletuszkolniuk a fejlesztőknek. Ráadásul úgy alakították ki a szoftver felületét, hogy a kezdők sem rémülnek meg első ránézésre, sőt a gyerekek is gyorsan elsajátíthatják a használatát.
Még jobb lenne, ha magyarul is tudna a program, ami idővel nem esélytelen, hiszen többnyelvű már most is (csak jelenleg a miénk még hiányzik belőle). Ha valaki mégis elakadna a használatával, a készítők oldalán rengeteg oktatóanyag található (sajnos szintén csak angolul).