Tech techline.hu 2011. február. 22. 05:00

Ingyenes eszközök tartalomfüggő képátméretezéshez

A Photoshop vitathatatlanul a legjobb képszerkesztő, amely számtalan hasznos funkcióval áll a felhasználók...

A Photoshop vitathatatlanul a legjobb képszerkesztő, amely számtalan hasznos funkcióval áll a felhasználók rendelkezésére. Egyetlen apró gond van vele: otthonra kicsit drága. Akadnak viszont funkciói, amelyek otthon is jól jönnének néha, ilyen például a Content Aware Scaling, avagy a tartalomfüggő képméretezés is, amely a PS-ben elsőként a CS4-ben debütált (mellesleg nem az Adobe gyermeke, más programokban is találkozhatunk vele).
A dolog lényege, hogy egy kép átméretezésekor kijelölhetünk olyan pontokat, részleteket, amelyek arányai a méretezés folyamán akkor sem változnak, ha amúgy torzítunk a képen (például mert csak széltében méretezzük át). Praktikus, sok esetben jól alkalmazható funkció, nem is csoda, hogy a PS-be is bekerült idővel (a PS CS5 óta ott már van Content Aware Fill lehetőség is, amely igyekszik precízen eltávolítani a kijelölt képrészleteket, anélkül, hogy órákig pepecselnénk vele).
Szerencsére a tartalomfüggő képméretezésről nem kell lemondanunk akkor sem, ha nincs a birtokunkban Photoshop. Az alábbi két ingyenes programmal is alkalmazhatjuk ezt a technikát.

Image Resize Guide Lite
Az első programmal még nem foglalkoztunk eddig. Az Image Resize Guide egy nagyon ügyes és egyszerűen használható kis képszerkesztő. Van belőle fizetős és ingyenes verzió is, utóbbit Image Resize Guide Lite néven tölthetjük le. Ebből hiányzik például a képrészletek automatikus eltüntetésének lehetősége, de ettől még egy halom hasznos opciót kapunk (fényerő szabályozása, kontraszt állítása, forgatás, tükrözés, vágás stb.).

Az Image Resize Guide több képszerkesztő funkciót is biztosít
A két kijelölt rész nem torzult a kép vízszintes összenyomásakor

És mindemellett van egy Smart Resize fantázianévre keresztelt funkció is, amely valójában az a fajta átméretezés, amelyről eddig írtunk.

A módszer egyszerű: behívjuk a képet, kijelöljük a “védendő” részleteket, aztán megadjuk a kívánt méretet, és a Start gombra kattintva figyeljük, ahogy a program látványosan, lépésről lépésre átméretezi a képet, ügyelve a kijelölt terület megóvására.

Seam Carving GUI
Ha a fenti program nem tetszene valakinek, választhatja helyette a Seam Carving GUI elnevezésű alkalmazást is, amelyről korábban már írtunk itt, a Techline-on, és amelynek van egy vitathatatlan előnye a másikkal szemben: cross-platform. Vagyis Macen, Linuxon és Windowson egyaránt használhatjuk.

A védendő részek kijelölése itt is gyorsan megy

Ennél azért lényegesebb különbség, hogy itt többféle méretezési paraméter közül is választhatunk, amelyek között van gyorsabb és van lassabb eljárás, de összességében gyorsabban dolgozik a program a vetélytársnál. Cserébe le kell mondanunk az egyéb képszerkesztési funkciókról, és ha még másra is szükségünk van, akkor elmenthetjük az átméretezett képet, és a többi módosítást elvégezhetjük kedvenc ingyenes képszerkesztőnkben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.