3D-nyomtatóval készülhet a következő űrállomás
A térbeli alakzatok előállítására képes 3D-printerekkel készült már bútor, ruhadarab, sőt, az orvoslásban is felhasználták a módszert. Egy amerikai cég most hasonló technológiával készülő űrállomás létrehozásához keres befektetőket.
A Space.com űrkutatással foglalkozó oldal értesülései szerint a Made in Space nevű vállalat nem akármilyen vállalkozást tervez: a 3D-nyomtatók segítségével Föld körül pályán szeretnék létrehozni a jövő űrállomását.
A cég képviselői szerint sokkal logikusabb és gazdaságosabb a leendő űrállomás alkatrészeit már eleve a kozmoszban előállítani, így azoknak nem kell kibírnia az indítás során jelentkező hatalmas gravitációs terhelést, ennek eredményeként tömegük mintegy 30 százalékkal csökkenthető. A koncepció szerint a NASA az alapanyagként használt szürkés masszát tartalmazó tartályokat állítaná Föld körüli pályára, amelyek így akár határozatlan ideig is keringhetnének, afféle űrbéli raktárként. A meghibásodott, vagy károsodott alkatrészek javítása is jóval egyszerűbb lenne: azokat nem kellene visszaszállítani a bolygóra, egyszerűen csak helyben beolvasztani és újat gyártani helyettük.
Az ötletet továbbfejlesztve később akár a Mars-expedíciók kiszolgálására is fel lehetne használni, a robotizált nyomtatók ugyanis előreküldve el tudnák készíteni az űrhajósok fogadására alkalmas épületeket, mire az asztronauták megérkeznek a vörös bolygóra. A Made in Space projektje jelenleg még korai stádiumban van, ugyanis gyártottak már néhány, űrben használható alkatrészt, azt azonban még fel kell mérni, hogy a nyomtatók hogyan teljesítenek a súlytalanság állapotában. Ha az első tesztek sikeresnek bizonyulnak, a következő próbát már az ISS nemzetközi űrállomáson hajthatják végre.