Ismét elhalasztották a Discovery indulását
Egy számítógép áramellátási problémája miatt ismét elhalasztották az a Discovery indulását - jelentette be kedden az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
Többszöri halasztás után az űrsikló szerdán indult volna útnak a Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra, az indítást azonban legkevesebb 24 órával elhalasztották. A NASA szóvivője szerint az újabb halasztás azt követően vált szükségessé, hogy problémák merültek fel egy számítógéppel, amely a Discovery három hajtóművének egyikét ellenőrzi. A Discovery a három tagból álló amerikai űrflotta legidősebb tagja, és már csak ez az egy útja van hátra, mielőtt kivonják a forgalomból. Az űrhajók magas működési költségei (évente 3 milliárd dollár), a folyamatos biztonsági problémák, valamint az amerikai űrkutatás irányának változása nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy leállítsák az 1981-ben kezdődött űrsikló-programot.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) - amely 352 kilométerrel a Föld felett kering - 16 nemzet 100 milliárd dolláros közös projektje. Az állomás amerikai részlegének utolsó részegységét a Discovery viszi fel az űrbe. A Discovery mostani utolsó útjára hat űrhajós készül, a küldetés célja a Nemzetközi Űrállomás lehetséges bővítésének vizsgálata. Az indítást már többször elhalasztották, legutóbb az elmúlt hét végén, amikor az űrkutatási hivatal illetékesei az irányítórendszer nyomástesztje során héliumszivárgást fedeztek fel.