A Process Hacker elnevezés kicsit megtévesztő lehet – ennek a segédprogramnak semmi köze a hackerekhez, programok és...
A Process Hacker elnevezés kicsit megtévesztő lehet – ennek a segédprogramnak semmi köze a hackerekhez, programok és szerverek feltöréséhez, ellenben igen hasznos segítőtárs lehet, sőt sok esetben biztonságosabbá tehetjük vele gépünket.
A szoftver nyílt forráskódú, és ingyenesen letölthető innen.
Valójában egy taszkmenedzser helyettesítőről van szó – mindannyian ismerjük az eredeti Windows funkciót, a Ctrl+Alt+Del segítségével behívható processz-ablakról van szó, amelynek elvileg az lenne a funkciója, hogy átlássuk, mi történi gépünkön, illetve kedvünkre tudjunk leállítani a folyamatokat. A probléma csak az, hogy a Windows rendszerekbe épített taszkmenedzserek elég egyszerűek.
Túl sok információt nem tudunk meg a futó alkalmazásokról. A sávszélességet zabáló „svchost” éppen úgy lehet a rendszer hasznos része, mint egy kártékony trójai vagy vírus – nem fog kiderülni. Nem is beszélve arról, hogy a legtöbb idegesítő adware/spyware egyszerűen letiltja a taszkmenedzsert, vagy nem engedi, hogy „kilőjük” a futó folyamatot.
A Process Hacker mindezen hibákat képes orvosolni. Az éppen futó folyamatokról átlátható, pluszinformációkkal támogatott listát láthatunk (fanézetben). Így bizony könnyen kiderül, melyek azok a folyamatok, amelyek lassítják a gépet, esetleg nincs is rájuk szükség – de kártékony kis gonosztevők is kiszúrhatóak (sőt leállíthatóak) a programmal. A rendszer teljesítményéről is átlátható képet kapunk – grafikonokkal és statisztikákkal. Így könnyen kideríthetjük, megvizsgálhatjuk, hogy mely alkalmazások mennyi rendszeridőt, memóriát vagy sávszélességet foglalnak, és (ami még fontosabb) megnézhetjük, hogy miért.
Folyamatokat egyesével, de akár csoportosan is leállíthatunk, szüneteltethetünk, vagy újraindíthatunk, sőt bekerült az OS X felhasználók számára talán ismerős „force quit” opció is: így még akkor is kiléphetünk egy alkalmazásból/folyamatból, amikor a Windows magától erre nem képes.
Ha nagyon kockák vagyunk, akkor megnézhetjük, mi van a memóriában, sőt akár bele is írhatunk valós időben, megvizsgálhatjuk a DLL kapcsolatokat, valamint kedvünkre ki-be kapcsolgathatjuk a Windows szolgáltatásokat.
Nem igényel .NET framework-öt (ez jó hír), és akár USB-ről is futtatható – ez utóbbi esetben használjuk a ProcessHacker.exe -settings settingsfile formátumot a beállítások USB-re mentéséhez.
Sajnos 64 bites rendszereken pár funkció nem működik (például rejtett folyamatok megjelenítése, és leállítása) – 32 bites Windows esetében azonban mindenre képesek vagyunk ezzel a kis szoftverrel. Lelőhetjük akár vírusfigyelőnk rezidens modulját is – de persze ezt ne tegyük.