A legtöbb ember már nem láthatja a csillagokat
A mesterséges megvilágításból származó fényszennyezés már olyan mértékű, hogy a városokban élő emberek számára az égbolt csillagai szinte egyáltalán nem láthatóak.
A Treehugger környezetvédelemmel foglalkozó oldal Neil deGrasse Tysont, a Hayden Planetarium munkatársát idézi, aki arra panaszkodott: a szülőhelyén, Bronxban felnövő gyerekek kis túlzással azt sem tudják, hogy léteznek csillagok. Az alábbiakban a Stellarium nevű nyílt forráskódú csillagászati szoftverrel készült képen jól látható a drámai eltérés.
A fényszennyezés nem csak a csillagászok számára zavaró tényező, komoly negatív hatással lehet az állat-, és növényvilágra is. Az állatokat megzavarhatja a tájékozódásban, befolyásolhatja a természetes versengést, sőt, akár a táplálékláncot is megbolygathatja.
Emellett azonban rendkívüli energiapazarlást is jelent, amely a szén-dioxid kibocsátást is jelentősen növeli. Gondoljunk csak bele: minden egyes foton, ami kijut az űrbe, elpazarolt energiát jelent.
Ausztráliában például a kormányzati szén-dioxid kibocsátás 30-50 százalékát teszi ki a fényszennyezés. A szigetországban minden 10. lakóra jut egy utcalámpa, ezek működtetése évente mintegy 210 millió ausztrál dollárba, vagyis több mint 41 milliárd forintba és 1035 GWh energiába kerül, emellett 1,15 millió tonna szén-dioxid kibocsátásáért „felelős”.