Tech techline.hu 2010. október. 01. 05:30

Brother MFC-6890CDW: övé a fél asztal, de megérdemli!

Ha valaki otthonra vagy kis irodába vásárol multifunkciós gépet, az esetek többségében inkább a Canon, HP, esetleg...

Ha valaki otthonra vagy kis irodába vásárol multifunkciós gépet, az esetek többségében inkább a Canon, HP, esetleg Epson márkanevekből indul ki. Pedig érdemes körbenézni a piacon, pláne, ha valami igazi különlegességre vágyunk, megbízható minőségben és elérhető áron.

Big Brother…
A Brother MFC-6890CDW például egy sokat tudó óriás, amely cserébe azért, hogy feláldozzuk neki mondjuk a fél íróasztalt vagy egy kisebb szekrényt tetejét, a végsőkig kényeztet minket. A méretéhez képest egyébként meglepően könnyű (jó, hát nem egy tollpihe, de kellően hosszú karokkal egy ember is simán tudja cipelni dobozostul, anélkül, hogy belerokkanna). Szóval helyet foglal, de leszakadni nem fog alatt semmi, ön- és helyfeláldozásunkért cserébe pedig kapunk egy A3-as méretben, LAN, wifi vagy USB csatlakozással is dolgozó színes tintasugaras nyomtatót, szkennert, faxot, másolót, kártyaolvasót, érintőképernyős kezelőfelülettel.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ha tényleg A3 méretben kívánunk nyomtatni, ahhoz a tálcát ki kell kicsit húznunk, szóval ilyenkor tovább nő a készülék mérete (nem sokkal), de hát valamit, valamiért.
Kezdjük az elején, és szereljük össze szegényt...

Bekötés, telepítés, használat
A bekötést tényleg csak azért említjük, mert kicsit szokatlan megoldással él a gyártó a többséghez képest, de amúgy nem kell semmi bonyolultra gondolni: ahhoz, hogy az USB vagy LAN kábelt csatlakoztathassuk, fel kell nyitni a szkenner alatti fedelet és a gép „belsejében” tudjuk ezt megtenni, majd az erre a célra kialakított „vágatban” kell végigvezetni a két kábelt. Azután lezárjuk a fedelet, és minden úgy megy, mint bármely más hasonló készüléknél, mehet a LAN kábel a routerbe vagy az USB kábel a gépbe, kinek, hogy tetszik. Ha wifi-vel csatlakozunk a hálózatba, akkor a kábelezési kérdés redukálódik az elektromos kábel csatlakoztatására, mert áramra azért csak szükség van…

Ritka megoldás, de nem bonyolít meg semmit

Nehezítésként mi nem kaptunk telepítő CD-t (a tesztkészülékek átka, hogy itt-ott elmaradoznak a tartozékaik), de nem jöttünk zavarba, és a brother.com oldalról percek alatt letöltöttük a szükséges drivereket. A Windows 7 nyomtatóként simán felismerné a készüléket, de szkennerként kell neki a gyári meghajtó, szóval egyszerűbb ott is így kezdeni, mi pedig rögtön OS X alá telepítettük (van driver Snow Leopardhoz is).

Pillanatok alatt telepíthető

A telepítés nagyjából két perc volt, a csatlakoztatás után pedig azonnal nekiláthattunk a munkának (ha hálózatban használjuk, választhatunk automatikus és kézi beállítás között).
Mellesleg nem lettünk volna kötelesek számítógéphez kötni sem, hogy hasznosítsuk, hiszen a beépített multi-kártyaolvasóval (CF, SDHC, Memory Stick Pro stb.) és PictBridge csatlakozóval a legtöbb fényképezőgépből vagy USB-s pendrájvról simán kinyomtathatók a fotók, a készülék saját menüjét használva a 4,2”-os színes kijelzőn.

Nem egy HD LCD, de a célnak megfelel

E menü egyébként ékes magyarsággal szól hozzánk, és az érintőképernyős felületnek hála nagyon könnyű kezelni. Akadnak persze hagyományos gombok is, másoláshoz, szkenneléshez (a szoftverben megadott gépre például), faxoláshoz, de alapvetően nem bonyolult a használata, tíz perc alatt elsajátítható, legfeljebb azt kell észben tartani, hogy mit, hova, melyik nyílásba, fiókba kell betuszkolni, és hol várjuk a végeredményt.

Kényelmesen beállíthatunk mindent

A menürendszer egyértelmű, ízléses (maga az LCD nem kiemelkedő minőségű, de úgysem filmet fogunk nézni rajta), a használatát nagyon könnyű megszokni.

Beépített kártyaolvasó és USB port

Ha kártyáról nyomtatunk fotót, a nézőképek elég aprók, de arra bőven elegendők így is, hogy kiválasszuk, melyiket szeretnénk viszontlátni papíron. Ilyenkor természetesen minden nyomtatási opció (papírminőség, felbontás, méret stb.) elérhető a készülék saját felületén. Ugyanígy ha a saját szkennelési opcióját használjuk, a menüben mindent kényelmesen kiválaszthatunk, a formátumtól a lapméreten át a céleszközig.

Külön cserélhető színek

A nyomtatási sebesség átlagos, fotónyomtatásnál talán még lassú is, ha A3-as méretben vetemedünk erre, arra akár 10 percet is várhatunk. A jó munkához persze idő kell (vagy levehetjük a felbontást, bár akkor sem fog kapkodni). A fotónyomtatás amúgy viszonylag takarékosan oldható meg vele, mivel négy külön patront használ a színek kikeveréséhez. Papírt sem kell sokszor cserélni benne, mivel két darab, összesen 350 lapos papírrekesze van. Az pech, hogy a kimeneti kapacitás csak 50 lap, mert így ennél nagyobb anyag nyomtatásakor meg kell emelnünk a hátsó fertályunkat és elsétálni a nyomtatóhoz, begyűjteni az elkészült anyag egy részét…

Szkennelgetünk...

Szkennelni akár 1200x2400 dpi-ben is tudunk vele, a kimenet pedig lehet akár rögtön OCR alkalmazás, képfájl, vagy PDF formátum (akár közvetlenül USB memóriára is szkennelhetünk). A szkennelés gyorsan és jó minőségben megy. Egyébként szkennelés és nyomtatás közben egyaránt elviselhető zajszinttel dolgozik az MFC-6890CDW.

Szkennelés forrásának kiválasztása

A fax és a hálózati használat lehetősége, a wifi (akár titkosított hálózatokban is) valóban kedvező, és hát A3-as méretben sem sok tintasugaras multifunkciós gépet találunk.
A telepítés, ahogy fent már írtuk, nem túl bonyolult, és ha mindent jól összelőttünk, kiválóan és megbízhatóan üzemel a Brother óriása (arra persze nem árt ügyelni, hogy a neki megfelelő minőségű papírt használjuk, bár nem különösebben hajlamos az elakadásra).

Mindent egybevetve egy kifejezetten jól használható, profin összerakott multifunkciós készülékkel volt dolgunk. Ha valakinek fontos, hogy a fentieket egyben, viszonylag jó (93 ezer forinttól kezdődő) áron megkapja, érdemes elgondolkodnia a vásárláson.

Hirdetés