2010. július. 08. 16:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 09. 16:39 Tech

Megfejtették a rejtélyes guatemalai lyuk titkát

Idén júniusban az Agatha hurrikán lecsapott Guatemalavárosra, a közép-amerikai ország, Guatemala fővárosára. A hurrikán nem ritka e térségen, ám az iszonyatos erejű vihar nyomán hatalmas lyuk keletkezett a település egyik útkereszteződésében.

A lyukról a különböző források eltérő adatokat közöltek. Átmérője 20-30 méter közötti feltehetőleg, mélysége pedig 30-60 méter között ingadozik a különböző hírek szerint. A lyukba beszakadt egy háromemeletes épület, és egy kisebb ház is, egy ember pedig életét vesztette. Három évvel ezelőtt egy hasonló lyuk 3 ember halálát okozta a városban (más források szerint ketten sérültek meg akkor).

Most a két esetet tisztázandó a Forgetomori.com, a furcsa és rejtélyes jelenségekkel foglalkozó blog részletesen megvizsgálta, hogy mi okozhatta a földindulást Guatemalavárosban.

AP

Több mint egy hónappal a katasztrófa után, szinte minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy vízmosás okozta valóban a hatalmas kör alakú lyukat júniusban, akárcsak a három évvel ezelőtti beomlást. Ugyanakkor a korábbi hírekkel ellentétben „mindössze” 20 méteres átmérőjű és 30-40 méter mélységű lyukakról van szó.

A Forgetomori most igazolta azt is, hogy a lyukak keletkezésében nem kizárólag természeti jelenségek játszottak közre. Nem természetes víznyelők szakadtak be, hanem emberi hanyagság is hozzájárulhatott a tragikus esetekhez.

Magyarázat a lyuk keletkezésére
Diario de Centroamérica

Így mára kiderült, hogy egy mesterséges akna, egy függőleges járat szakadhatott be, méghozzá azért, mert a lyukak mélyére – mindkét esetben – ez az akna vezethetett le. A járat  a szennyvíz-elvezető csatornákba vezette a csapadékvizet. A csatornák a föld alatt 30-40 méteres mélységben húzódnak, éppen olyan mélyen, amilyenre a lyukak leérnek.

AP/Luis Echeverria

A függőleges aknák az ötvenes években épülhettek, ám megfeledkeztek róluk a várostervezők és a hatóságok, így történhetett, hogy lakóházak épültek rájuk. Mindeközben a trópusi viharok felgyorsíthatták a talaj kimosódását. Ráadásul a finom, porózus föld, amely a vulkánikus talajú Guatemalavárosra jellemző, könnyen belekerülhetett a csatornába. Ehhez a mélyben húzódó, egymásba torkolló vezetékek sérülésére volt szükség. A repedések előbb kisebb töréseket okoztak a csöveken, majd a hirtelen vihar miatt egyre több föld mosódott bele a sérült vezetékekbe, és végül hatalmas lyuk keletkezett.

Az, hogy a talaj a vezetéken keresztül mosódott ki, sajnos egy tragikus esettel is igazolható. Az idei viharban a lyuk keletkezésekor eltűnt férfit, Edwin Roberto Velásquez Salazart a Las Vacas folyóban találták meg napokkal később. Ebbe a folyóba torkollanak egyébként a lyukak alatt húzódó csatornák is.

Hirdetés