Tech life-style.hu 2010. május. 26. 20:15

A Pac-Man jelenség sötét oldala (videók)

Pac-Man karakterét, a sárga figurát a japán Namco cégnél dolgozó Ivatani Toru találta ki harminc éve: 1980.

Pac-Man karakterét, a sárga figurát a japán Namco cégnél dolgozó Ivatani Toru találta ki harminc éve: 1980. május 22-én dobták piacra. Senki sem gondolta volna akkor, hogy ekkora siker lesz a teljesen egyszerű öltetből. Adott egy sárga pont (vagy gömb, vagy korong - igény szerint), amely kis pöttyöket és gyümölcsöket eszik egy labirintusban araszolva. Ellenfelei kis szellemek (vagy szörnyek, vagy gonosz lények - igény szerint), akik a nyomában lihegnek. Pac-Man feladata az, hogy megegyen minden kis fehér pöttyöt úgy, hogy ne érjenek hozzá üldözői, viszont ha sikerül elérnie egy korlátozott darabszámban fellelhető nagyobb méretű fehér pöttyöt a pályán (amely kis időre sebezhetetlenné teszi), akkor máris ő üldözheti ellenfeleit, akik ezt láthatóan nehezen viselik. A játékmenet valahogy így néz ki a valóságban:


A nagy siker persze több folytatást és feldolgozást is hozott, ezekől egy párat ingyenesen is kipróbálhat ezen az oldalon (online java játék formájában), kattintson!

pacman.com

A több generációt is megbolondító kultusz az elmúlt 30 évben persze nem csak játékként lett világszerte ismert, Pac-Man figurája valódi ikon lett (ami egy sárga pont esetében igen komoly eredménynek könyvelhető el). Neve a japán paku-paku kifejezésből származik, amelynek jelentése "szájat kinyitni és becsukni", és Pac-Man esetében ez a név le is fedi képességeit. Ezzel együtt számtalan verzióban és formában megjelent már a nagyérdemű előtt, mint ahogy ez a következő videóból látszik is:

A világ egyik legismertebb játékfigurájának május 22-én volt a 30. születésnapja, így a Namco egy külön oldalt is készített a nagy eseményre, ahol számtalan hír, érdekesség, történet, kép és letölthető szoftver is található a neves alkalomból.

pacman.com

A legnagyobb ajándékot azonban mégis a Google adta az egész világnak, hiszen az elmúlt hétvégén végig játszható Pac-Man főoldallal örvendeztette meg a nagyérdeműt, amelynek segítségével megint sikerült bebizonyítani, hogy az ötletes, egyszerű játékok segítségével mindenki életét tönkre lehet tenni. A népszerű keresőoldal nyitólapján – erre korábban nem volt példa – nem egy egyszerű kép, hanem egy igazi játék volt a keresőablak fölött, míg a „Jó napom van” gombot „Pénzbedobás” feliratra cserélték ki. Aki erre kattintott, annak a képernyőjén a kép billentyűzettel irányítható, a böngészőben játszható játékká alakult át.

És ezek után jöjjön a nyomasztó statisztika az MTI beszámolója alapján: a RescueTime nevű cég kiszámolta, hányan játszhattak ezzel a Pac-Man játékkal, és ez mibe került a cégeknek. 11 000 felhasználóból álló mintacsoportjuk tagjai összesen hárommillió másodpercet töltenek naponta átlagosan a Google nyitólapján. Eredményeik szerint átlagosan 36 másodperccel töltöttek több időt itt, amíg a Pac-man játék kinn volt. Május 23-án mintegy félmilliárd ember használta a Google kezdőlapját, akik feltételezhetően 4 819 352 órával töltöttek többet a Google oldalon, mint máskor. A Spiegel Online 25 dolláros órabérrel számolt,  számítása szerint 120 483 800 dollárnyi munkaórát fecséreltek el eszerint játékra az emberek. Ha ezek után még mindig szeretné kipróbálni a bizonyítottan időgyilkos Google Pac-Man alkalmazást, akkor ezen az oldalon megteheti, kattintson! Elvakultabb rajongóknak pedig a következő trükk elsajátítását tudnánk javasolni...

Persze a rajongásból is megárt a sok. A most következő videóban a magyar Comedy Centralon is sokat futtatott Rémy Gaillard mutatja meg, hogy milyen is lenne élőben Pac-Man ámokfutása, a nyugalom megzavarására alkalmas módon természetesen.

Ms. Pac-Man is hasonló fennakadást okoz a világunkban, de itt egy Doug Schachtel rendezésében készült videoklipről van szó, amelyet a The Go! Team nevű banda Junior Kickstart című számához készítettek el.

Végezetül pedig következzen egy zseniálisan kitalált filmelőzetes, amely bebizonyítja, hogy még egy ilyen egyszerű játékból is lehetne mozit készíteni, de azért boldogabbak vagyunk, hogy ez még komolyan senkinek sem jutott eszébe...


Boldog születésnapot Pac-Man!
Hirdetés