Tech techline.hu 2010. április. 15. 05:00

Kösse otthoni hálózatra vagy internetre a televízióját!

Manapság egyre több „lapos” TV-t látunk a polcokon, és közülük egyre több tartalmaz USB csatlakozást, Ethernet...

Manapság egyre több „lapos” TV-t látunk a polcokon, és közülük egyre több tartalmaz USB csatlakozást, Ethernet csatlakozót vagy rendelkezik DLNA képességekkel. Így csatlakozhatunk a többi DLNA-képes eszközhöz vagy az otthoni hálózathoz, és a tévén a mobiltól a Youtube-ig mindent elérünk, beleértve a PC-nk megosztott médiatartalmait is. USB csatlakozás esetén pedig külső merevlemezről vagy USB memóriáról, közvetlenül a tévén játszhatunk le DivX filmeket, nézegethetünk képeket, vagy hallgathatunk zenét.
Természetesen egy ilyen jól felszerelt tévékészülék azért még most sem tartozik az olcsó kategóriába, hiába estek az elmúlt években érezhetően az árak ezen a területen.
Viszont ha olcsóbb HD tévét vettünk nemrég, vagy még korábbi készülékünk van, de szeretnénk erről is elérni az otthoni gépeken, USB eszközökön tárolt, vagy akár internetes tartalmakat, nem kell feltétlenül rögtön új készülék után néznünk. Az iOmega ScreenPlay TV Link eszközével ugyanis pótolhatjuk e hiányosságot, és kényelmesen hozzáférhetővé tehetjük a vágyott filmeket, zenéket, képeket. Sőt, akár még híreket is olvashatunk az internetről!

Egy perc alatt üzemkész
Az egészben az a legszebb, hogy a ScreenPlay TV Link (Director Edition) beszerelése gyakorlatilag annyiból áll, mintha egy hétköznapi asztali DVD lejátszót kötnénk a tévéhez. A csomagban találunk HDMI és SCART csatlakozót (és utóbbihoz persze kábelt is), így a legtöbb tévéhez gond nélkül csatlakozhatunk. Ezen felül csak egy Ethernet kábelre és persze áramra lesz szükségünk. Ha pedig az előbbi másik vége mondjuk az otthoni routerbe csatlakozik, onnantól egyszereűen elérjük az otthoni hálózat gépeinek osztott mappáit, illetve az internetet.

Bárhol kényelmesen elfér

A ScreenPlay-hez külön távirányítót kapunk, ennek a segítségével nézelődhetünk a nem túl bonyolult menüben. A készüléken három USB csatlakozó van, így akár külső merevlemezt (FAT32 vagy NTFS), akár USB memóriamodult is csatlakoztathatunk.
A menüben különválasztották a filmek, képek és zenék lejátszását. Bármelyik menüpontba lépünk be, azonnal választhatunk, hogy az egyik USB-s eszközről, vagy a helyi hálózat osztott mappáiból szeretnénk-e csemegézni.

Íme a főmenü!

A többi is magától értetődő: amit a listában látható médiafájlok közül lejátszásra kiválasztunk, megjelenik a tévén. Nincs ez kérem túlbonyolítva (ellenben kicsit lassúcska a kütyü rendszere, de hát a házimozi nem lóverseny).

Csatlakozók hátul

A lejátszható formátumok tekintetében egészen kellemes a választék: lejátszhatunk AVI, MP4 (H.264, DivX stb.), FLV, ASF, ISO, VOB, IFO és MKV formátumokat is, akár HD minőségben is. Zenehallgatáshoz MP3, AC3, WAV, OGG, WMA, DRM mentes AAC vagy FLAC formátumú fájlokra van szükség, képeket pedig akkor nézegethetünk, ha azok JPEG, BMP, GIF, PNG vagy TIFF formátumúak. Utóbbi lehetőség egyébként elég fapadosra sikerült.

A menü gombbal előhívható beállítási lehetőségek...
Beállítási lehetőségek képnézegetéskor

A képerányokkal nem mindig tud mit kezdeni, ráadásul nagyobb képek esetében néha idegesítően lassú a megjelenítés (a nézőképeké főleg). De ha nincs más megoldás, ez is megteszi, hogy végigmutogassuk friss fotóinkat a családnak a TV-n. Nem ez a készülék erőssége.

Internetre fel!
A helyi hálózaton kívül internetes tartalmakat is elérhetünk kábelen (bár van egyébként külön megvásárolható wifi adapter is a készülékhez). Itt is külön vannak választva a médiaformátumok, vagyis külön almenüben csemegézhetünk a netes videók, zenék és képek között. Ha - ingyenesen - beregisztrálunk az iOmega weboldalán, egyszerű webes felületen keresztül menedzselhetjük kedvenceinket, így saját kép-, videó-, illetve zeneforrást is felvehetünk a listák közé. Ezek eléréséhez természetesen a Screenplayen is be kell jelentkeznünk iOmega fiókunkba (szerencsére ez elég egyszerű). Ha ezt nem tesszük meg, akkor csak a cég által felkínált tartalmakat érjük el neten keresztül (mondjuk az is szép mennyiség, de már miért ne nézelődnénk kedvenc Flickr oldalainkon, ha ez is megoldható cserébe a regisztrációért?). Mellesleg SHOUTcast rádiókat is „foghatunk” vele. Szóval teljes összkomfort.

Plusz két USB port elöl

Érdekesség, hogy híreket is olvasgathatunk a készülékkel. Erre is igaz, hogy saját RSS folyamokat is felvehetünk, ha regisztráltunk. A teljes cikkre nem tud elugrani a rendszer, így ha mázlink van és a szolgáltató teljes RSS tartalmat oszt meg, akkor a cikkek egészéhez jutunk hozzá, ha nem, akkor csak a bevezetőkhöz…

Mini távirányító

Az online videók lejátszásánál a Youtube videók elérése is szerepel, amit nálunk a filmek listázásáig teljesített is a rendszer (akár kereshettünk is, ha konkrét videóra voltunk kíváncsiak), de lejátszani már nem akarta. Ugyan úgy tett, mint aki éppen dolgozik az ügyön, de a végeredmény mindig fekete képernyő lett. Ennek oka viszont lehet a Youtube legutóbbi megújulása is, és mivel a firmware frissíthető a készülékben, előbb-utóbb valószínűleg javítják a hibát (ha ez volt a hiba oka). (UPDATE 2010-04-21: Időközben megoldódott a probléma, így már a Youtube is gond nélkül nézhető a készülékkel.)
Extraként a készülék képes torrent fájlok letöltésére is (felmásoljuk a torrent fájlt a külső meghajtóra, majd elindítjuk a letöltést a készülék menüjéből). Ehhez persze nem árt megfelelő méretű külső meghajtót használni, mivel beépített merevlemez nincs a ScreenPlay-ben.

Mindent egybevetve kifejezetten hasznos eszköz a ScreenPlay TV Link, amelyért nagyjából 35 ezer forintot kell otthagynunk a boltban, hogy egy vadonatúj tévé vásárlása helyett a jelenlegit tegyük alkalmassá az USB eszközökkel és hálózati forrásokkal való együttműködésre. Leszámítva a YouTube problémát és a képnézegetés lassúságát nekünk nem volt vele komoly problémánk. Abszolút jól használható kis "ketyere". :)

Hirdetés