A Wikipedia „DNS failure notification” üzenettel fogadta a látogatókat szerda délután. Az online enciklopédia angol nyelvű oldalaiért felelős szóvivője azt ígérte, szerda estére helyreáll a szolgáltatás. Ennek ellenére még csütörtök kora reggel is akadtak problémák egyes oldalakkal.
Szerda este még nem lehetett tudni, pontosan mi volt a leállás oka. A Wikipedia egy Twitter üzenet segítségével irányította a felhasználókat a blogbejegyzésre, ahol technikai problémákra hivatkoztak. A bejegyzés címe (maga a blogbejegyzés szintén dns hiba miatt nem volt elérhető) mindenestre általános leállásról, hűtési hibáról és a dns-ről szól. Eszerint túlmelegedtek a szerverek, ezért állt le az oldal.
Az online enciklopédia angol nyelvű oldalaiért felelős szóvivője a Telegraph-nak azt mondta, szerda estére - Londonban este hétre - helyreáll a szolgáltatás. Ennek ellenére még csütörtök kora reggel is akadtak problémák egyes oldalakkal.
A Wikipedia tech blogja azóta már elérhető,
és részletezi azt is, hogy az európai adatközpontot érintette a szervertúlmelegedés problémája, és biztonsági okokból inkább maga a Wikipedia kapcsolta ki a gépeket. Megpróbálták a forgalmat a floridia központba irányítani, de ekkor újabb technikai problémákkal kellett szembenézniük. Ezúttal az átterelési mechanizmussal volt gond, ami pedig azt okozta, hogy világszerte leálltak a Wikipedia oldalak.
A blogbejegyzés szerint szerda 21:32*-ra a wikipedia.org működését biztosító SSL-átjáró már újra működött, ám a Telegraph több kommentelője még csütörtök reggel sem érte el az online enciklopédiát.
Többször okozott már gondot a szerverek túlmelegedése világszerte. Tavaly májusban például a Last.fm londoni szervereivel fordult ez elő. A Wikipedia esetében a Twitter-felhasználók értesültek először a leállásról. Arról panaszkodtak viccesen, hogy nem tudják ellenőrizni a cikkeiket, mielőtt publikálnák őket.
A Wikipediát 2001-ben alapította Jimmy Wales. Az volt a célja, hogy az online enciklopédia bárkinek lehetőséget adjon cikkek készítésére és szerkesztésére. Az utóbbi időben sok támadás érte az enciklopédiát, mert ellenőrizetlen, inkorrekt információkat is publikáltak rajta. Ezek közül a leghíresebb az Edward Kennedy szenátor haláláról szóló volt tavaly januárban. A politikusnak valóban rohama volt, de nem halt meg.
* Az egyezményes koordinált világidő vagy röviden koordinált világidő (a greenwichi középidő (GMT) utóda, Universal Time Coordinated, UTC) szerint