2010. január. 12. 17:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 12. 16:27 Tech

A Hubble világrekordja: közelebb az univerzum születéséhez

Új világrekordot állított fel a Hubble-űrteleszkóp. Segítségével a tudósok minden eddiginél távolabbi pontokat láttak meg az univerzumban. Mindez nemcsak távolsági, hanem időbeli rekord is, hiszen így a Big Bang, az ősrobbanás után 600-800 millió évvel kibocsátott fénysugarakat észlelte a teleszkóp.


A Hubble űrteleszkóp a legkorábbi és legtávolabbi galaxisokat észlelte a tavaly májusban felszerelt új kamerájával. Ezek a galaxisok a Tejútrendszer (a Földet és a Naprendszert is magába foglaló galaxis) huszadrészét érik el méretben. Tömegük még kisebb: századrésznyi. Minthogy az Univerzum korát a tudósok 13,7 milliárd évre teszik, a most megpillantott legkorábbi égitestekről - amelyek 600 millió évvel a Big Bang után keletkeztek - 13 milliárd évvel ezelőtt indultak ki a fénysugarak - ezeket észlelte most a Hubble.

A megfigyelésekről tavaly ősz óta tettek közzé adatokat, és azóta több csillagászcsoport is az információk elemzésével volt elfoglalva. Tucatjával fedeztek fel azóta új galaxisokat - írja a New York Times az asztronómusok "aranylázáról".

A 600 millió évvel ezelőtti események különösen izgalmasak, hiszen ekkor szívódott fel az a hidrogénköd, amely a Big Bang után keletkezett. A hidrogénfelhő lehűlése és eltűnése máig rejtélyes folyamat, amelyet a csillagászok szeretnének alaposabban megismerni. A tudósok véleménye megegyezik abban, hogy amit most felfedeztek, azok a mai galaxisok ősei, magjai - minderről Garth Illingworth, a UCLA, a kaliforniai egyetem Santa Cruz-i kutatója nyilatkozott.

Illingworthék egyik távoli galaxisa
© ESA

Richard Ellis, a Caltech szakembere szerint azt a pontot érték el most a Hubble segítségével, amikor a galaxisok keletkeztek.

Illingworth és társa, Richard Bouwens vezették azt a kutatócsoportot, amely a világűr egy meghatározott részét kiválasztotta, és a Hubble tavaly felszerelt kameráját, a Wide Field Camera 3-at az úgynevezett GOODS-mezőre irányították. Az innen kapott képeket publikálták, és ez indította meg a mostani felfedezéshullámot. Illingworthék maguk is 21 galaxist azonosítottak időközben, más kutatócsoportok pedig hasonló nagyságrendben fedeztek fel eddig ismeretlen képződményeket.

Egyes feltételezések szerint találtak olyan jelenségeket is, amelyek 480 millió évvel az ősrobbanás után keletkeztek, de hogy melyek ezek, és pontosan mik azok, még nem sikerült meghatározni, mert a tudósok még nem jutottak közös álláspontra ezekről az égitestekről.

Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.