2010. január. 06. 17:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 17:43 Tech

2,7 billió tizedesig számolta ki a pi értékét egy brit

123 milliárd tizedesértékkel tovább számolta ki a pit, mármint a kör kerületének és átmérőjének hányadosát az eddigi legpontosabb eredménynél egy brit matematikus.

Fabrice Bellard közel 2,7 billió tizedesig haladt az osztással, ráadásul úgy, hogy olcsóbban produkálta az eredményt, mint a korábbi rekordszámítás. Azt tavaly érték el Japánban, de "csak" 2,6 milliárd tizedesig. Az eredményhez kétezerszer gyorsabban működő és több ezerszer drágább szuperkomputert használtak, mint most Bellard, aki pusztán asztali számítógépet.

A 2,7 milliárd tizedes pontosságú hányados terjedelmességét segíthet felfogni az a számítás, mely szerint, ha másodpercenként egy számjegye jelenik meg a törtnek előttünk, akkor 49 ezer évig nézhetjük a számot - ami igazán "nagy szám". Bellardot azonban nem a pi pontosítása érdekli, hanem az algoritmus, mellyel pontosabban lehet számolni - és nem csak a pit - adta hírül a BBC brit sajtóorgánum.

A pit egyébként Ludolph van Ceulen holland matematikus és hadmérnök kezdte rendkívüli módon pontosítani a XVI. században. Előbb 20, majd 36 tizedesjegyig haladt a hányadossal. Bő 400 év kellett a legfrissebb, 2,7 milliárd tizedes  eredményhez. A minél pontosabb pit egyebek mellett számítógépek ellenőrzéséhez használják: ha a masina nem működik tökéletesen, akkor a hányados valamelyik - vagy több - számjegye nem stimmel, és így hamar megmutatkozik a hiba.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.