Tech techline.hu 2009. november. 30. 05:22

A legnélkülözhetetlenebb mulitplatform szoftverek

Természetesen ha csak egy számítógépünk van, akkor nem élvezhetjük a multiplatform (cross-platform) szoftverek...

 Természetesen ha csak egy számítógépünk van, akkor nem élvezhetjük a multiplatform (cross-platform) szoftverek előnyeit, ha azonban otthoni/munkahelyi gépeinken különböző operációs rendszerek futnak, vagy a családon belül több gépen dolgozunk és szórakozunk, akkor nem árt ha legfontosabb szoftvereink rendszerfüggetlenek.

A legjobb példája ennek az egyik kedvenc multiplatform alkalmazásunk, a Keepass. A szoftver ingyenes, de nem is ez benne a legjobb.

A legnagyobb előnye az, hogy gyakorlatilag minden létező platformra van belőle verzió: Windows, OSX, Linux, Android, Blackberry, iPhone és egyéb mobilok - amit csak el tudunk képzelni. Mivel egy jelszóadatbázis szoftverről van szó, a multiplatform előnyeit nem is kell különösebben ecsetelnünk. Csak mentsük el az adatbázist, és máris bárhol hozzáférünk jelszavainkhoz, legyen az mobiltelefon, a család kedvenc MacBook-ja vagy windowsos netbook.

Másik kedvencünk a TrueCrpyt. A nevéből is könnyen kitalálható, hogy adataink kódolására szolgál. Persze rengeteg egyéb ingyenes „encrypt” szoftver van, de mi a teendő, ha az adatainkat sokszor mozgatjuk különböző gépek és rendszerek között? Nos, ilyenkor jön jól a TrueCrpyt, hiszen Windows-, Linux- és OSX-verzió egyaránt a rendelkezésünkre áll, természetesen ingyen.

Levelezéshez – legalábbis amennyiben multiplatform megoldást keresünk – a Mozilla Thunderbird a legjobb választás.

Minden operációs rendszeren ugyanúgy néz ki, és ugyanúgy működik, így nem kell minden gépünkön külön levelezőt „megtanulunk”. Ráadásul sokkal jobb, mint az Outlook vagy az OSX-es Mail, így akkor is érdemes áttérni, ha csak egy gépünk van. Windows-/Mac-/Linux-verziók vannak belőle, és amellett, hogy ingyenes, még magyar nyelvű is!

Videolejátszáshoz vagy internetes videókhoz nincs jobb, mint a Miro. Érdekes, hogy a szoftver nálunk nem túl népszerű; érthetetlen miért, hiszen ingyenes, és az összes létező formátumot  meg tudjuk nyitni vele. Így nem lehet gond egy Mac-en WMV-t (Windows Movie) nézni, vagy egy Windowson QuickTime (Apple formátum) fájlokat megnyitni. Ráadásul olyan extrák is helyet kaptak benne, mint a Youtube-videók letöltése, sőt sok száz előre beépített HD-minőségű, ingyenes csatornát is nézhetünk vele. Jobb, mint a TV (mondjuk a TV-t legyőzni minőségben nem túl nehéz.)

Van tehát jelszótárólónk, titkosítónk, levelezőnk és szuper videonézőnk: mind multiplatform, tehát bármilyen gépen használhatjuk őket. Ha böngészőt akarunk, akkor a helyzet egyszerű: csak fogjunk egy Operát vagy Firefoxot, tömörítéshez pedig egy 7Zip-et.

Most már csak valamilyen fájl- és adatszinkronizáló kell, és teljes a multiplatform gyűjtemény. A legjobb megoldás a Dropbox – igaz, regisztrálni kell hozzá, de ez ingyenes. A Dropbox lényege, hogy egy speciális mappát hoz létre a gépünkön, legyen az Windows, Linux, Mac vagy éppen valamilyen mobiltelefon. Amit ezután a Dropboxba mentünk vagy éppen módosítunk (zene, kép, dokumentum, bármi), az az összes többi gépen/eszközön is megjelenik, illetve változik. Nincs többé szükség arra, hogy a saját fájljainkat mozgassuk gépeink között, ráadásul fejben sem kell tartanunk, hogy mi hol van; csak dobjuk a fájlokat a „dobozba”, és minden gépünkön ott lesznek.
 

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.