2009. szeptember. 21. 16:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 21. 15:27 Tech

Írott szavaink buktathatnak le bennünket

Testbeszédünk vagy szemmozgásunk vizsgálata helyett elegendő kézírásunkat vizsgálni, ugyanis máshogyan írunk, ha hazugságot kell papírra vetni, állítják a Haifai Egyetem tudósai.


Az agy aktívabban működik, ha hazugságot kell leírni, mert az új tények kitalálásához jobban kell "pörgetnünk" agyunkat, derül ki a Telegraph híradásából. A Haifai Egyetem kutatói 34 önkéntest kértek fel arra, hogy írjanak két rövid bekezdést: az egyikben egy megtörtént esettel kapcsolatos emlékeiket kellett leírni, a másikban egy kitaláltat. Az önkéntesek nyomásérzékeny elektronikus tollat használtak, a született írásképeket így könnyű volt figyelni és kielemezni.

A kutatók elmondása szerint ha hazugságokat írunk, sokkal erősebben nyomjuk tollunkat a papírra, egyúttal az átlagnál jelentősen lendületesebb, hosszabb betűket írunk. Richard Wiseman, a Hertfordshire Egyetem pszichológusa a témával kapcsolatban azt nyilatkozta a Daily mailnek, hogy ugyan érdekes megoldásról van szó, de jóval több emberrel kellene az ötletet tesztelni. Az mindenesetre biztos, állította a szakember, hogy az emberek többet hezitálnak, amikor hazudniuk kell, ezt pedig már figyelembe veszik egyes közvéleménykutató cégek, akik online teszteket töltetnek ki, figyelik, hogy az egyes emberek mennyi időt töltenek el egy-egy doboz beikszelése között. A teljes tanulmányt a Journal of Applied Cognitive Psychology szaklapban publikálták.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.