2009. szeptember. 14. 12:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 14. 12:54 Tech

Könnyen javítható a leejtett mobil és laptop is

Nem okozhat gondot a jövőben, ha nagy magasságból ejtjük le mobilunkat vagy laptopunkat - ha még lesz a jövőben laptop egyáltalán. Az Illinoisi Egyetemen ugyanis olyan öngyógyító áramkörökön dolgoznak, amik ugyanazon az elven működnek, mint az önjavító kocsi- vagy hajófesték, írja a Technology Review.


Az Illinoisi Egyetem kutatói szénszálas nanocsövekkel feltöltött polimerkapszulákon dolgoznak, amelyek mechanikai behatás hatására kinyílnak, a bennük lévő nanocsövek pedig képesek javítani az elektromos áramkörök vezetőképességét. A felnyíló kapszulákat a nyomtott áramkörök azon pontjaira helyezik el, ahol azok várhatóan eltörnek. E technikát arra is használják, hogy lítium-ion elemek elektródáinak vezetőképességét is javítsák, az elemek meghibásodása és az ebből következő rövidzárlat ugyanis robbanást és tűzvészt okozhat. 

Már korábban is beszámoltunk öngyógyító anyagokról, mindeddig azonban olyan fejlesztésekről adtunk hírt, amik az anyagok mechanikai képességét javították: ilyenek voltak például a karcolás- és korróziómentes autó- vagy hajófestékek. A projekten dolgozó Paul Brain és Jeffrey Moore professzorok elmondása szerint a mobilokban és más hordozható elektronikai termékekben előforduló hibákat könnyen lehetne ezzel orvosolni, főként, hogy a következő nagy trendnek számító hajlékonyelektronikai megoldásokban egyre nagyobb szükség is van erre.

A 200 mikrométeres polimergömbökben elhelyezett szénszálas nanocsövek formájuknál fogva képesek könnyen áthidalni az áramkörök töréseit, a kísérletek során pedig minden esetben megnövekedett vezetőképességről számolhattak be, olvasható mindez a Materials Chemistry szaklapban publikált tanulmányban.

A megoldás azért is számít jelentősnek, mert a kiégett áramkörök vagy kondenzátorok roppantul nehezen javíthatóak például műholdakban vagy tengeralattjárókban, a redundanciával tervezett öngyógyító áramkörök sokkal könnyebbé, hatékonyabbá és olcsóbbá tehetnek rendszereket. Az új áramköröket nem is kell túlságosan leterhelni a kapszulákkal, mert a nyomtatott áramkörök mindig az egyes struktúrák ugyanazon pontján törnek meg a kutatók szerint.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról