Félnek az idős japánok az emberszerű robotoktól: kaptak helyette medvét
Újabb erőfeszítéseket tesz Japán annak érdekében, hogy felkészülhessen az egyre idősödő populációval kapcsolatos egészségügyi kihívásokra. A szigetország fejlesztői nővérképzés helyett még mindig nővérrobotokban gondolkodnak, az új, RIBA névre hallgató modell viszont csak arra jó, hogy felemelje, hordozza és letegye az arra rászorulókat, írja a RIKEN oldala.
A RIBA (Robot for Interactive Body Assistance) névre keresztelt robotot a japán fizikai és kémiai kutatóintézet, a RIKEN és a Tokai Rubber Industries fejlesztette ki: az új modell arra képes, hogy felemelje ágyukból (vagy a kórház bármely más pontjáról) a pácienseket, hordozza őket, majd vissza tudja őket helyezni. A 180 kilogrammos robot maximum 61 kilogramm testtömegű embereket képes felemelni és vinni.
A robot karja és teljes teste ultrakönnyű uretánhabbal lett borítva és úgy lett kialakítva, hogy a páciensek kényelemben érezzék magukat a robot karjaiban. A robotikus végtagok a súly hatására enyhén meg is hajlanak - hasonlóan az emberi karokhoz -, ezzel is növelve a kényelem- és biztonságérzetet. A RIBA nem csak arcokat, hanem az értesülések szerint videókat is érzékel, reagál a neki szánt parancsokra, képes azonosítani kollégáit, meg tudja határozni, hol vannak emberek a környezetében, valamint gyorsan tud alkalmazkodni közvetlen környezetére történő változásokra.
Maga a RIBA modell továbbfejlesztett verziója a kutatóintézet három évvel ezelőtti fejlesztésének, amely csak 18.5 kilogrammot tudott emelni és tizenötször lassabban volt képes feldolgozni a hozzá beérkező adatokat. Ami a robot külsejét illeti, pont a teddymackó-külső segített abban, hogy az idősek elfogadják - az emberi alak ugyanis csak riasztja őket, írja a RIKEN sajtóanyaga.