Tech techline.hu 2009. augusztus. 26. 07:07

Vadonatúj QuickTime a Snow Leopardban

A Snow Leopardban bemutatkozó QuickTime - egy nagy ugrással - a10-es verziószámot kapta...

A Snow Leopardban bemutatkozó QuickTime - egy nagy ugrással - a10-es verziószámot kapta, ami jól mutatja, hogy sok és alapvető változással találkozhatunk a programban. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy az eddig csak a fizetős, Pro változatban elérhető kép- és hangrögzítés is belekerült, sőt ez még egy Screen Recording funkcióval is kiegészült. 

Kényelmesen levághatjuk a felesleges részeket

A felvett anyagoknak megvághatjuk az elejét és a végét, majd közvetlenül a programból feltölthetjük a YouTube-ra vagy a MobileMe galériába, de elmenthetjük iTunes gyűjteményünkbe is.

Az itt található videókon  látható az új felhasználói felület, amelyen a lejátszást vezérlő panelt tetszőleges elhelyezhetjük. Ha az egér nincs a lejátszó ablak felett, akkor automatikusan eltűnik a vezérlősáv és az ablak kerete is. Természetesen a QuickTime X-ben is kedvünk szerinti méretre húzhatjuk a videó ablakát vagy átkapcsolhatunk teljes képernyős lejátszásra. Ekkor arra is van lehetőség, hogy intelligens nagyítással akkor is kitöltsük a képernyőt, ha annak más a méretaránya, mint az eredeti filmé.

A lejátszást vezérlő sávon egy új ikonnal érhetjük el a videomegosztási és vágási műveleteket. A Trim utasítás kiadása után a videó ablakának alján megjelenik egy filmcsík, ahol a jelenetképek segítik a pontos vágást. A film elejét és végét tudjuk ezzel a művelettel megváltoztatni. A vágott anyagot közvetlenül a QuckTime X-ből lehet feltölteni a YouTube-ra, ehhez csak a felhasználónevünket és a jelszavunkat kell megadni, illetve ki kell tölteni a videó adatait (név, leírás, kategória, címkék). A megfelelő formátumra való konvertálást és feltöltés már önállóan elvégzi a program.

Az iTunes-ba menthetjük az iPhone-ra konvertált változatot

A felvételi lehetőségek között találjuk a képernyőn történtek rögzítésére szolgáló  Screen Recording utasítást. Beállíthatjuk, hogy a kép mellett a hangot is rögzítse-e a program, és azt is, hogy milyen legyen a felvétel minősége. Amint az a második videón látszik, teljes felbontásban, akadozás mentesen lehet rögzíteni mindent, ami a képernyőn történik, még akkor is, ha közben egy másik QuickTime ablakban videót játszunk le. Természetesen ezeket a felvételeket is megvághatjuk és megoszthatjuk.   

A QuickTime Pro használóinak nem újdonság, hogy a programmal belső vagy külső videokameráról  is lehet felvételt készíteni. Az azonban valószínűleg meglepetést fog okozni, hogy beépített ColorSync-nek köszönhetően, milyen kiváló minőségű felvételt lehet például egy egyszerű iSight kamerával készíteni. A harmadik videón egy MacBook beépített kamerájával készített felvételeket mutattunk be, amelyeken a vágáson kívül nem végeztünk semmilyen utólagos szerkesztést.

A QuickTime X-et elsőként azok a Macintosh tulajdonosok próbálhatják ki, akik váltanak a Snow Leopard névre keresztelt OS X 10.6-ra. Az új QuickTime windowsos változatának megjelenési időpontja még nem ismert.

Hirdetés