Olyanok a robotok, mint mi: már csalni is tudnak
Nem kellett sokat várnunk a robotok "életszerűbb" viselkedésmintáira. A Wired egy olyan kísérletről számol be, amelyben jutalmat kereső robotok önmaguktól tanulták meg megtéveszteni egymást - mindez természetesen a természetben számos állatfajnál ismert jelenség.
A kísérlet során az alábbi képen is látható, focilabda méretű, érzékelőkkel és villogó fényjelzőkkel felszerelt robotokat helyezték el egy arénába, amelynek két ellentétes végébe két korongot helyeztek: az egyiket a robotok pozitívan, élelemként, a másikat negatívan, méregként értelmezték. Azon robotok, amik megtalálták az élelemkorongot és ott tudtak mellette maradni, pontokat kaptak. A kísérlet minden egyes fázisa után a legsikeresebb résztvevőket kiemelték, másolatot készítettek az őket koordináló idegi hálózatról, majd annak felhasználásával hozták létre a következő kísérleti fázis új robotgenerációját.
© wired.com |
A robotok a kísérlet elején először véletlenszerűen kezdtek mozogni és jelzéseket adni az arénában, a későbbi fázisokban pedig megtanulták követni azok jelzéseit, akik megtalálták az élelemkorongot - azonban méretük miatt nem voltak képesek mindannyian tömörülni az élelmiszerkorong köré. Ennek köszönhetően jelent meg egy későbbi generációban egy új viselkedésminta: egyes robotok egyszerűen "lehalkították" magukat, a lehető legészrevétlenebbül közelítve meg az élelmet. Mindez mégsem jelentette azt, hogy mindenféle jelzés nélkül mozogtak volna, a fényjelzést kifejezetten ritkán ugyan, de használták. Mindez nem meglepő, hiszen a természetben számos állatfaj esetében figyelhettünk meg különböző jelzőstratégiákat - írják a kutatók a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban.