2009. június. 22. 15:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 22. 15:37 Tech

3,4 milliárd éves tavat találtak a Marson

Többmilliárd éves tó maradványait találták a Marson a Coloradói Egyetem kutatói. Ha a bolygón volt valamikor szerves élet, akkor a tó csaknem érintetlen üledékében remélhetően megtalálják annak nyomait, írja a Discovery.


Így nézhetett ki a Shalbatana-völgy
a tóval együtt  3.4 milliárd évvel
ezelőtt
© G. Di Achille, University of Colorado
Gaetano di Achille és kutatótársai a Coloradói Egyetemen az MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) marsi űrszonda HiRISE kamerájának képeit vizsgálva találtak rá a Shalbatana-tó nyomaira. A víz nyomaira utaló terület a bolygó felszínének csaknem egynegyedét kitevő hatalmas vulkanikus Tharsis-régiótól keletre terül el, a felvételek pedig arra utalnak, hogy a tó 450 méter mély volt, felülete pedig hozzávetőlegesen 207 négyzetkilométeres lehetett (akkora, mint az amerikai példákban említett vermonti Champlain-tó).

A tó vize 3.4 milliárd éve tűnhetett el a mederből, körülbelül 300 millió évvel a bolygó "meleg és nedves" fázisát követően. A folyódelták bővelkednek a finom szemcséjű üledékben, a kutatók pedig abban reménykednek, hogy az ülepedési folyamat megőrizte a szerves anyagot: magához a folyódeltához egy 48 kilométeres kanyon vezet, amelynek partvonala, illetve több más delta is együttesen bizonyítékként szolgál a tó létezésére.

A tó kialakulását több dolog is okozta, előfordulhat, hogy egy objektum becsapódását követően alakult ki a folyómeder egy része, de az is lehet, hogy a Tharsis-régió talajvize tört fel a felszíne, a vulkanikus tevékenység miatt a hő több ezer évig jégmentesen tartotta a tavat. A kialakulás módjától függetlenül azonban esélye van annak, hogy fosszilizált idegen élet nyomaira bukkanhatunk az elkövetkező években.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.