2009. március. 25. 07:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 23:27 Tech

2030-ban tetőzik minden baj

Élelmiszer- és vízhiány, lecsökkent energiatartalékok, lázongás, határmenti konfliktusok, tömeges vándorlás. Így fog kinézni a világ 2030-ban, állítja John Beddington professzor, a brit kormány tudományos főtanácsadója, aki szerint nem a filmek által katasztrófákkal telebástyázott 2012 hozza el az apokalipszist, hanem 2030.


Beddington szerint húsz év múlva 50 százalékkal több élelmiszerre és energiára, valamint 30 százalékkal több vízre van szükségünk a túlélésre, élelmiszertartalékaink ugyanis már most is ötvenéves mélyponton vannak - az elkövetkező két évtizedben pedig a klímaváltozás visszaszorításával is foglalkozniuk kellene a világ kormányainak e problémák mellett. Ellenkező esetben ugyanis "totális viharra" számíthatunk, olyan helyzetre, amelyben az összes probléma egyszerre sújtja a Föld lakosait. A legrosszabb társadalmi hatásokkal kell kalkulálnunk, lázadásokkal, vándorlásokkal, teljes destabilizációval, árulta el Beddington a brit Guardian napilapnak.

Mindezek mellett a múlt heti koppenhágai klímaváltozási konferencián az hangzott el, hogy a globális felmelegedés hatásait a téma hivatalos szerve, az IPCC alábecsülte: a tengerszintek emelkedése, a gleccserek olvadása és az erdőtüzek esélye sokkal rosszabb az előrevetítettnél.

Beddington szerint Észak-Európa, illetve a magas fekvésű területek lesznek a jövőben az élelmiszertermelés kulcsközpontjai, a mezőgazdaságon alapuló nemzetgazdaságoknak pedig sokkal fejlettebb rovarirtó szereket, illetve sokkal szívósabb növényeket kell kifejleszteniük, mindezt pedig még egy olyan technológiai szintlépéssel is meg kellene fejelni, hogy jobban kihasználhassuk a megújuló energiaforrások adta lehetőségeket.