2009. március. 06. 12:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 06. 12:32 Tech

Jövőre a boltokba kerülhet a 3D-tévé

A 2012-es londoni olimpiai játékokat már valószínűleg három dimenzióban is élvezhetik a nézők, s a jelenlegi trendek alapján kijelenthető: jövő évtől már bárki vásárolhat majd holografikus készüléket.

A Daily Telegraph értesülései szerint a Sky tévécsatorna bejelentette, hogy az ötkarikás játékok idejére már a brit otthonokban is elérhető lesz a technológia. A januárban Las Vegasban rendezett Consumer Electronics Show-n (CES) pedig már több gyártó is bemutatta saját 3D-készülékeit.

Ezen a héten a németországi Fraunhofer Telekommunikációs Intézet is bemutatta saját 3D-tévéjét, amelyet ráadásul kézmozdulatokkal lehet vezérelni távirányító helyett. Az iPoint 3D nevű eszközhöz még speciális szemüvegre sincs szükség, a csatornaváltás pedig egyetlen ujjmozdulattal végezhető.

A 3D technológia komolyan foglalkoztatja a tévés és filmes szakembereket. A filmstúdiók komoly befektetésekkel próbálják kiaknázni az új módszereket. A Disney Bolt című animációs filmjét már 3D-ben forgatták, s a hírek szerint a Shrek negyedik, valamint a Toy Story harmadik része is így készül majd. Régebbi animációs alkotásokat is átdolgoznak, hogy az új készülékeken is élvezhetőek legyenek.

Nem csak az elsősorban gyerekeknek szánt műfaj alkotói kacsintgatnak az új technológia felé. James Cameron egy 3D-s akciófilmet tervez, véleménye szerint ugyanis a módszer a „végső” élményt nyújtja.

„Ha sztereó hanggal nézünk egy filmet, több idegpályánkon haladnak végig a jelek” – magyarázta a Titanicot és a Terminátort is jegyző filmes. „A 3D segítségével teljesen elmerülhetünk a film világában.”

A mai 3D-filmek esetében még mindig szükség van különleges szemüvegekre, ráadásul a mostani készülékeket általában csak egy szűk szögtartományból lehet élvezhető minőségben nézni. Bár mozikban ez az eltérés kevésbé észrevehető, egy nappaliban használt tévé esetében már erősen csökkenti a felhasználók lehetőségeit.

A különböző gyártók más-más módszerekkel próbálják áthidalni ezt a problémát. A Philips WOWvx nevű készüléke például egy lencséhez hasonló LCD-panelt használ, amely lehetővé teszi, hogy szinte bárhonnan nézve élvezhető 3D-képet mutat.

A technológiával kapcsolatos másik lényeges kérdés, hogy a szolgáltatók milyen tartalmak közvetítéséhez használnák a 3D-t. Ezzel kapcsolatban egyelőre komoly korlátozó tényező a térbeli adások lebonyolításához szükséges berendezések ára. Egy sportesemény közvetítéséhez például két, egymáshoz közel elhelyezett speciális kamerára van szükség, hogy az emberi szemek elhelyezkedését utánozva lehetővé tegyék a térbeli kép kialakítását.

„Úgy vélem, még hosszú időnek kell eltelnie, mire a 3D-tévézés kellően olcsó lesz a tömegek számára” – figyelmeztetett Tom Dunmore, a Stuff című, technológiai újdonságokkal foglalkozó magazin főszerkesztője. „A fejlesztések már elérhetőek, ám kérdés, hogy megvan-e a kellő érdeklődés a legújabb találmányok iránt.”

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról