2009. február. 25. 16:52 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 25. 16:33 Tech

Amerikai zenészek: az előadóknak is fizessenek jogdíjat a rádiók

Neves amerikai előadóművészek támogatást kértek a washingtoni Kongresszustól annak érdekében, hogy a rádióállomások az előadóknak is fizessenek jogdíjat.

"Az emberek megérdemlik, hogy megfizessék őket, ha valaki használja a tulajdonukat" - jelentette ki a keddi washingtoni sajtókonferencián Herbie Hancock dzsesszzenész, aki a musicFIRST Coalition zenészszervezet képviseletében jelent meg a Capitol Hill-i rendezvényen, olyan kollégái társaságában, mint Sheryl Crow, will.i.am vagy Dionne Warwick.

A csoport azt szeretné elérni, hogy a Kongresszus törvényben szabályozza a rádióadások után járó jogdíjaikat.

A műholdas rádió, az internet rádió és a kábeltévés zenei csatornák a dalszerzők mellett már fizetnek jogdíjat az előadóknak és zenészeknek a lejátszott számok után. Az AM és FM-sávon sugárzó rádiók azonban csak a szerzők jogdíjait egyenlítik ki, az előadók semmit sem kapnak tőlük. Ezen akarnak változtatni Hancockék.

A rádiók és televíziók országos szövetsége (NAB) ellenzi a lépést, mivel szerinte a jogdíj kifizetése miatt rádiós állások ezrei kerülnének veszélybe. A NAB úgy látja, a rádióállomások azzal támogatják az előadókat, hogy rábírják a hallgatókat, vegyék meg a lemezeiket és a koncertjegyeket.

"A rádió éppen annyira támogatja a zenét, mint amennyire a zene támogatja a rádiót" - mondta a szövetséggel egyet nem értő Hancock.

A Kongresszus és a Szenátus előtt fekvő törvényjavaslat alapján a kisebb kereskedelmi rádióknak évi 5000 dollárt (1,2 millió forint) kellene fizetnie, a közösségi, egyetemi és más, nem üzleti alapú rádióknak pedig 1000 dollárt (234 ezer forint). A nagyobb állomásoknál egy kormányszintű szabályozó testület állapítaná meg a dalok után fizetendő jogdíjakat, de a kisebbek is kérhetnék ezt a megoldást.
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?