2009. február. 24. 12:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 13:31 Tech

A kanadaiak olvasnak a gondolatainkban

Torontói tudósok olyan gépet fejlesztettek ki, amely 80 százalékos pontossággal képes eltalálni, amire a vizsgált személy gondol.

A Times Online értesülései szerint a University of Toronto kutatói olyan agyszeknnert fejlesztettek ki, amely jelentős pontossággal képes érzékelni az alany preferenciáit. Az eszköz egy fejre helyezhető készülék segítségével működik, amelyen a tévés távirányítók frekvenciájához közeli hullámhosszú infravörös fényt kibocsátó optikai kábelek kígyóznak.

Az egészségre ártalmatlan fényt az agy frontális lebenyébe sugározzák, arra az agyterületre, amely a döntéshozásért felelős. Itt a fény szétszóródik a véredényekbe, a visszaverődéseket pedig a fejre szerelt készülék szenzorai rögzítik. A vérben oldott oxigén szintjét mérve a kutatók képesek voltak dekódolni az agy aktivitását, s el tudták dönteni, hogy a kísérleti alany jobban szereti-e például Shania Twain zenéjét Céline Dionénál.

A korábbi agyszkennerekhez az alanyok közreműködésére is szükség volt, például énekelniük kellett, hogy a gép érzékelhesse az agyukban lezajló változásokat, s a kórházakból ismert, méregdrága MRI készülékekre is szükség volt az eredmények feldolgozásához. Az új technológia az olcsó és könnyű infravörös LED-ekre épül, s csupán annyira van szükség, hogy az alany meghozza döntését a felkínált lehetőségekkel kapcsolatban.

A kanadai kutatók arra törekszenek, hogy a hordozható agyszkenner segítségével a súlyosan mozgássérült gyerekek is kifejezhessék önmagukat. A következő lépésben egy olyan távirányítót szeretnének készíteni, amelynek segítségével a gondolat erejével válthatnánk csatornát a tévén, vagy akár videojátékokat is vezérelhetnénk vele. Az egyénenként eltérő agyműködés miatt az egyes személyek által használt készülékeket külön kell majd kalibrálni.