2009. február. 16. 20:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 16. 20:16 Tech

Vannak lakható és lakott bolygók a Földön kívül is

A közeli csillagok körül valószínűleg keringenek a Földhöz hasonló sziklás, lakható, az élet valamilyen formájának otthont adó bolygók - vélik amerikai asztrofizikusok.

"Tucatnyi olyan naprendszer létezik mintegy 30 millió fényévnyi vagy annál kisebb távolságra, amely hasonlít a miénkéhez és én úgy gondolom, hogy e csillagok közül igen sok - talán minden második - a Földhöz hasonlító bolygóval is rendelkezik" - magyarázta Alan Boss, a Carnegie Institution for Science csillagásza. 
    
Mindenekelőtt pedig azt hangsúlyozta, hogy bizonyosra vehető: e bolygók némelyikén kifejlődtek az élet egyes formái. "Egy lakható világban, ha az néhány milliárd éven át fennáll, bizonyosra vehető, hogy kialakul az élet bizonyos formája" - fejtette ki Boss az Amerikai Tudományos Társaságok Szövetsége (AAAS) vasárnap véget ért éves közgyűlésén Chicagóban. - "Legalább mikrobák lesznek ott" - fűzte hozzá.
    
Raymond Jeanloz, a Berkeley-i Egyetem kutatója is alátámasztotta ezt a véleményt, kifejtve, hogy annak fényében, amit a földi fosszilis mikroorganizmusokról tudunk, elkerülhetetlennek tűnik "az élet valamilyen formájának jelenléte ezeknek a bolygóknak némelyikén".
    
Ami a Földön kívüli civilizációk kérdését illeti, Alan Boss úgy vélekedett, hogy "ez érdekes és fontos kutatás még akkor is, ha igen csekély annak az esélye, hogy találjunk ilyen civilizációt". De "már az is, ha találunk valamit (életformát), gigantikus felfedezés lesz, és ezért megéri folytatni a kutatást". 
    
Alan Boss meg van győződve arról, hogy a március 5-én felbocsátandó amerikai Kepler űrteleszkóp, a NASA amerikai űrkutatási hivatal első olyan missziója, amely képes észlelni a miénkével azonos méretű bolygókat, akárcsak a 2006-ban pályára állított Corot francia-európai mesterséges hold, s végül képesek lesznek olyan égitesteket találni, mint a mi Földünk.
    
A Corot fedezte fel az eddig észlelt legkisebb exobolygót - ennek átmérője a Földének csaknem a kétszerese, nagyon közel kering a csillagához és igen forró. Ezt a csillagászati felfedezést február elején jelentették be. "Valójában sok Föld típusú bolygó van és a Kepler és a Corot jelezni fogják számunkra, hol találhatók, ezzel pedig megnyílik az út az űrteleszkópok következő nemzedékének megkonstruálásához. Ezek már olyan eszközök lesznek,  amelyek arra is képesek, hogy közvetlen felvételt készítsenek a távoli csillagok bolygóiról" - magyarázta az asztrofizikus, aki erről a témáról már több könyvet is írt.
    
"Képesek leszünk észlelni az e bolygók által kibocsátott fényt, ami jelzi majd, van-e légkörükben metán és oxigén. Ez már komoly bizonyíték lenne nemcsak arra, hogy lakhatók, hanem arra is, hogy valóban lakottak" az élet valamilyen formája által - hangsúlyozta Alan Boss.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.