Illegális orangutánkereskedelem
Legkevesebb ötszáz borneói orangután kel el évente az indonéziai fekete piacon - számolt be erről az Antara hírügynökség. Bár nem tartozik nemének legveszélyeztetettebb fajai közé, az állomány rohamosan csökken.
Indonéziában a törvények szerint tilos a vadállatok háziasítása, de a szigeten, ahol nem tartják be szigorúan a törvényt, virágzik az orangutánkereskedelem - közölte az orangutánok megóvására létrejött szervezet (OCSP).
Az eladott példányok többsége kölyök, mivel azok sokkal jobban idomíthatók, mint az idősebb állatok. "A vadászok leölik az anyaállatokat, hogy elvegyék tőlük a kölyköket" - mondta Arbi Valentinus, az OCSP tagja.
Az állatvédő hangsúlyozta, hogy a borneói orangutánt (Pongo pygmaeus) csakúgy, mint "testvérét", a szumátrai orangutánt (Pongo abelii) a kihalás veszélye fenyegeti, ha folytatódik élőhelyének elpusztítása. A szervezet becslései szerint Borneón évente három négyzetkilométerrel csökken az orangutánok természetes territóriuma.
Jelenleg már csak hozzávetőleg 20 ezer példány maradt a fajból, 2004-ben még 31 300 volt a számuk. A drasztikus csökkenés oka elsősorban az feketepiaci kereskedelemben, az illegális fakitermelésben és a mezőgazdasági művelésbe bevont földterületek növekedésében keresendő.
Az orangután két faja - az egyedüli emberszabású majom Ázsiában - elsősorban Indonéziában honos, és a kihalás veszélye fenyegeti.