Kilövés előtt érzékelik a páncéltörők gránátjait
Első hallásra sci-finek tűnik az amerikai védelmi fejlesztések jelentős részéért felelős DARPA új ötlete: még tüzelés előtt képesek érzékelni a páncéltörő gránátvetőket. A módszer pedig nem bonyolult: a teljes teret belátó videokamerák képeit elemzi egy szoftver és riaszt, ha megtalálja az orosz RPG-7 páncéltörőt.
Az érzékelőrendszerek legnagyobb hibája, hogy nem hatékonyak, a fenyegetést jelentő tárgyak ugyanis számos méretben és formában jelenhetnek meg. Előfordulhat az is, hogy ezen tárgyak (legyenek ezek tankok, bizonyos fegyverek vagy felfegyverzett katonák) takarásban vannak, esetleg a kamera nem abból a szögből érzékeli ezeket, amilyenben "megtanulta" őket látni.
A DARPA új rendszere ezt a problémát akarja kétféleképpen is kikerülni. A járműre felszerelhető szisztéma 360 fokban képes érzékelni és rögzíteni a környezetet, az ezáltal érzékelt videófolyamban pedig csak egy bizonyos fegyvert, egy páncéltörő gránátvetőt keres. A gránátvető ugyanis olcsó, elterjedt és viszonylag könnyen megszerezhető fegyvernek számít és míg több változata is van, a legismertebb az orosz fejlesztésű RPG-7 és ennek klónjai: a rendszer ezeket keresi.
A rendszer az érzékelés milyenségében is egyszerűsít, ehhez pedig egy úgynevezett particle swarm optimization nevű technológiát használ - a még 1995-ben felfedezett megoldás a madarak és rovarok viselkedésén alapul. A képeket elemző szoftver egyszerre több irányban is elkezdi vizsgálni a kamerák által látottakat és azon képeknek vagy képrészleteknek ad prioritást, ahol nagyobb esélye van arra, hogy találhat valamit: példának okáért ha az út egyik oldalán jól belátható síkság van, a másik oldalon pedig útszéli támadásra alkalmas, fákkal benőtt terület, akkor csak az utóbbi területen fogja a gránátvető képét keresni. A szoftveres elemzőrendszerek képesek egymással kapcsolatba lépni, egymás között információkat cserélni és a látómezőkből érkező képek prioritási sorendjét megállapítani, valamint újraértékelni. Egy korábbi kísérlet szerint egy embert hetvenszer gyorsabban lehet egy képen megtalálni a swarm algoritmusok használatával, valamint sokkal kisebb a hamis riasztások száma is.
Az észlelőrendszer várhatóan 95 százalékos pontossággal képes dolgozni és egyszerre öt veszélyforrást is tud egyszerre kezelni. A projekt 2009-re összesen 3 millió dolláros költségvetést kapott, a fejlesztők pedig remélik: az érzékelő algoritmusok a későbbiekben akár a nyilvántartásban szereplő terroristák arcát is kiszűrhetik majd a tömegből.