Két evolúció volt eddig, nem egy
Mégsem a tengeri szivacs a világ legyegyszerűbb állatfaja, hanem a korongállatka-félék. A kutatásban említett Trichoplaxot a kutatók egy olyan élő fosszíliának tartják, ami nemcsak egyszerűségével hívta fel magára a figyelmet, hanem agyunk fejlődéséről is sokat árul el.
A PLoS Biology szaklapban közöltek szerint a korongállatka-félék közé tartozó Trichoplax az, ami a jelenleg ismert legegyszerűbb állatfaj, így vélhetően ez áll a legközelebb ahhoz a tudósok által régóta kutatott organizmushoz, amelyből az állatok egyedfejlődése kiindulhatott.
A csupán száz éve ismert Trichoplax nemcsak ezért számít érdekesnek, ugyanis Bernd Schierwater és csoportja más tekintetben is rendhagyónak tartja. A kutatók ugyanis úgy vélik: mivel ez az "ősállat", amiből a magasabb és az alacsonyabb rendű élőlények fejlődése szétágazott, maga az agy és az idegrendszer kétszer alakult ki az evolúció során, egyszer a magasabb (bennünk, az emlősökben vagy a madarakban), egyszer pedig az alacsonyabb rendű (a szivacsokban vagy éppen a medúzákban) állatokban - ez pedig azt jelenti, hogy a két típus egymás mellett, egy időben alakult ki.
Azt, hogy a különböző szervezetekben egyes részek, például a szemek, annyira hasonlítanak egymásra, a tudósok szerint abból eredehet, hogy mindkét ág ugyanazon genetikai alapanyagból fejlődött ki, ez pedig arra volt "kódolva", hogy idegrendszer alakuljon ki az egyes élőlényekben.