Tíz fontos lépés a biztonságos internetezésért
Egy védelem nélküli számítógép 10 perc alatt 90 százalék feletti valószínűséggel esik vírus-, féreg-, trójai-, hacker- vagy egyéb támadás áldozatául. Esélyeink, hogy elkerüljük ezeket, ugrásszerűen javíthatók, ha megelőző intézkedéseket teszünk. A Háló összegyűjtötte a tíz legfontosabbat ezek közül.
1. lépés: Előbb a védelem!
Egy új gép üzembe helyezésekor a Windows számba veszi a rendelkezésre álló hardver- és szoftverelemeket, s rendszerint felkínálja az azonnali online regisztrációt, illetve az aktiválási lépések elvégzését. Ezt a saját érdekünkben halasszuk későbbre, amikor már a kialakított védelem bástyái mögül tehetjük meg mindezt.
2. lépés: Átgondolt frissítés
A frissen vásárolt számítógépek többségén egy sor felesleges előtelepített szoftver található. Az első dolog a rendszer felállása és a valóban szükséges meghajtószoftverek telepítése a géphez kapott telepítő CD/DVD lemezekről. Sok esetben ezeknél újabb kiadás is elérhető már, de a frissítést is halasszuk későbbre, vagy ha módunkban áll, egy másik PC-n készítsük elő egy CD/DVD lemezre az összes használni kívánt programot és frissítést, szerviz- és javítócsomagot. Ez a lemez a későbbiekben is jól jöhet, ha valami miatt újra kell telepítenünk rendszerünket.
3. lépés: Húzzuk fel a tűzfalat!
Ha nincs jobb kéznél, akkor legalább a Windows saját tűzfalát kapcsoljuk be. Egy sor ingyenes személyi tűzfal is beszerezhető és elhelyezhető az előbb említett telepítő CD/DVD-lemezen, de arra ügyeljünk, hogy a 64 bites Windowshoz 64 bites tűzfalat válasszunk. Néhány számításba vehető terméknév a teljesség igénye nélkül: ZoneAlarm, Outpost, Kerio, Comodo.
4. lépés: Jelszó nélkül életveszélyes
Rendeljünk egy nehezen kitalálható jelszót a rendszergazdai fiókhoz, és csak akkor használjuk azt, ha valóban szükséges. Az új gépek többségén minden figyelmeztetés dacára nincs vagy könnyen kitalálható a rendszergazdai jelszó, és így a támadók mindenhez könnyen hozzáférhetnek. A jelszavak feltörését persze roppant nehéz megakadályozni, de legalább nehezítsük meg a támadók dolgát. A rendszeres napi használathoz hozzunk létre korlátozott jogosultságú felhasználói fiókokat, és ezekhez is rendeljünk legalább 8 karakteres jelszavakat.
5. lépés: Biztonsági szoftverek nélkül soha!
Kötelező feladat a szerviz- és javítócsomagok, antivírus, antispyware, titkosító és egyéb biztonsági szoftverek telepítése. Célszerű kezdetben maximálisra állítani védelmet, lazítani később is ráérünk. Választhatunk ingyenes vírusvadász programokat (például AVG, Avast!, Avira, ClamWin stb.), vagy kereskedelmi szoftverek (NOD32, Norton, McAfee, Sophos, F-Secure, Kaspersky, BitDefender, PC-Cillin, VirusBuster stb.) próbaverzióit, illetve ezek szélesebb körű védelmet is kínáló kiadásait.
Az ingyenes kémprogramkeresők választéka is bőséges, a SpyBot, és AdAware mellett programok tucatjait kínálják a neten. Az integrált csomagok előnye a teljesebb védelem, az egyedi antispyware alkalmazások azonban gyakran lefedik egymás vakfoltjait.
6. lépés: Alternatív böngésző és levelező
Köztudott, hogy a vírusok és programférgek többsége az Internet Explorerre és az Outlook változatokra "szakosodott". Ne adjunk esélyt nekik, használjunk inkább Operát vagy Firefoxot, a levelezésre pedig ott az Eudora, a Thunderbird, a TheBat! és vagy tucatnyi ingyenes, illetve olcsó, de mindenképp biztonságosabb levelezőprogram.
7. lépés: Routert a gép elé!
Eddig tisztán szoftveres tippeket adtunk, most jöjjön az első hardveres tanács: egy olcsó router, a négy portjának köszönhetően, lehetővé teszi, hogy helyi hálózatot alakítsunk ki a család gépeiből, s így egyszerre többen is elérhessék az internetet.
A routerek szinte kivétel nélkül tűzfalas védelmet is kínálnak, ami egy újabb védelmi réteg létrehozásával jócskán tehermentesíti számítógépünk tűzfalát. Ehhez csak be kell jelentkezni, be kell állítani a szükséges paramétereket, le kell cserélni az alapértelmezett admin jelszót. Ráadásul a router helyettünk kezeli az ADSL vagy egyéb modemet, és különféle korlátokkal fékezheti túlzottan öntevékeny és felelőtlen családtagjaink internetes tevékenységét.
A 8-15 ezer forintos áron kínált WiFi routerekhez akár a konyhából, az erkélyről vagy a kertből is kábelmentesen csatlakozhatunk, de ilyenkor érdemes felkészülnünk a vezeték nélküli hálózatok speciális veszélyforrásaira (lehallgatás, zavarás, illetéktelen igénybevétel stb.) is.
8. lépés: Rendszer-visszaállítási pontok és mentések
A Windows XP és a Vista lehetővé teszi rendszer-visszaállítási pontok felállítását. Ennél azonban nagyobb biztonságot ad, ha a felállított rendszerről készítünk egy lemezképet valamelyik ingyenes vagy fizetős programmal, s azt kiíratjuk egy DVD lemezre. Emellett persze érdemes az adatainkat és a beállításainkat is rendszeresen archiválni, célszerűen CD vagy DVD lemezekre, vagy egy alkalmas fájl- vagy FTP-szerverre. A levelezés archiválására remek segédprogramok szolgálnak, mint például az otthoni használatra ingyenes MailStore.
Az USB pendrive-ok adathordozásra kiválóak, de nem archiváló eszközök. Jobban járunk, ha egy helyi, cserélhető, külső, vagy hálózati merevlemezre, illetve optikai (CD/DVD) lemezre készítjük biztonsági mentéseinket.
9. lépés: Barátkozzunk meg a lassulással!
Minden védelem csak akkor működik, ha használják. Fogadjuk el, hogy a valóban hatékony védelem lassulással és feleslegesnek tűnő kattintgatásokkal jár. Ez azonban jóval kisebb ár, mint ha instabillá válna a rendszerünk, és elvesznének vagy kiszivárognának az adataink.
10. lépés: Ne kattintsunk rá mindenre!
Nem egyszerű, de fontos annak elfogadása, hogy nem kell mindenre rákattintani. Még a legjobb védelem is hibázhat, és ha mi magunk eresztjük rá a támadókat rendszerünkre, ne lepődjünk meg az eredményen. Jelszavaink senki másra nem tartoznak, s ha nyilvános helyekről jelentkezünk be postafiókunkba vagy a vállalati rendszereinkbe, ne hagyjuk menteni jelszavainkat a bárki számára hozzáférhető - így fokozottan sérülékeny - számítógépeken.
NAGY GÁBOR