Élőben láthatják álmainkat a japán kutatók
Egy új agyszkenner segítségével lehetővé vált, hogy az emberi szem által közvetített látványt továbbítsák egy számítógép képernyőjére. A technológia óriási előrelépést jelenthet az alvásdiagnosztika és az álmok kutatása terén.
A Pink Tentacle blog a japán Chunichi Shinbunra hivatkozva említi a szigetország ATR Computational Neuroscience Laboratories kutatóit, akik december 11-én bejelentették, hogy sikeresen kiolvasták egy ember agyából, amit az illető lát és az eredményt megjelenítették egy számítógép képernyőjén. A tudósok szerint a technológia segítségével rövidesen élőben követhetik majd egy éppen alvó ember álmait.
Fent az eredeti ábra, alant, amit a gép kiolvasott az alanyok agyából |
A képek sorozata 400, véletlenszerűen összeállított, 10x10 pixel méretű kép volt, amelyet egyenként 12 másodpercig kellett néznie a vizsgálatban részt vevő önkénteseknek. Miközben az fMRI folyamatosan figyelte az agyi aktivitás változásait, egy számítógép feldolgozta a beérkező adatokat, majd összekapcsolta az agyműködés különbségeit a változó mintákkal.
A kísérlet elődje, macskák segédletével. Az alsó sorokban, amit láttak a cicusok. © MindPixel.com |
A módszerrel jelenleg csupán fekete-fehér képeket lehet reprodukálni, azonban Dr. Kang Cheng, a RIKEN Agykutató Intézet munkatársa szerint a mérési pontosság javításával a színes minták megjelenítése sem okozhat problémát.
„A kísérlet eredményei mérföldkövet jelentenek az agyi aktivitás megértése szempontjából” – nyilatkozta a Chunichi Shinbunnak Dr. Kang. „A techonlógia fejlődésével tíz éven belül megjelenhet
az a technológia, amellyel akár egy személy gondolatait is ki lehet
majd olvasni többé-kevésbé pontosan.”
A kutatók szerint a jövőben a módszer használatával a művészek és a formatervezők is dolgozhatnak, különösen akkor, ha lehetővé válik a fejünkben megjelenő képek gyors és pontos reprodukciója egy képernyőn. A technológia segítségével azonban különböző pszichiátriai betegségek kezelésére is új terápiák jöhetnek létre, mivel az orvosok pontosan láthatják majd, hogy milyen kényszerképzetei vannak a pácienseknek.
„Ezzel a technológiával nem csak a vizuális információkhoz férhetünk hozzá, így a jövőben akár érzéseket és egyéb összetett lelkiállapotokat is reprodukálhatunk a kívülállók számára” – tette hozzá az ATR vezető kutatója, Jukijaszu Kamitani.
A kutatási eredményeket a Neuron című amerikai tudományos szaklap december 11-i számában tették közzé.