2008. december. 03. 13:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. december. 03. 13:56 Tech

Lehetséges a testcsere: férfiból nő, nőből férfi percek alatt

A svéd Karolinska Intézet agykutatói ma jelentették be: megvalósítható a testcsere, azaz képesek vagyunk azt megélni, hogy mások testében vagyunk és az ő érzéseik öntenek el minket a sajátjaink helyett. Korábban a hasonló kísérletekhez virtuálisvalóság-felszerelések kellettek, most már ez sem szükséges.


Nőből férfi, férfiból nő - percek alatt
© Valeria Petkova, H. Henrik Ehrsson,
PLoS ONE
A kutatás azt vizsgálta, hogy miként épül fel a test belső képe az agyban és hogyan alakul ki bennünk az elképzelés, miszerint öntudatunk a testünkön belül található. A svéd Karolinska Institutet kognitív agyi képességekkel foglalkozó kutatói vizsgálataik során a résztvevők öntudatát próbababákba ültették át sikerrel - mindeközben a kísérleti alanyok nyugodtan mozoghattak és az sem zavarta őket, ha a próbababák neme nem egyezett sajátjukkal.

A kísérlet során két kamerát illesztettek egy kirakati bábu, illetve két képernyőt közvetlenül az önkéntesek szeme elé, így az emberek azt látták, amit a baba "látott". Amikor a figura szemkameráit a padló felé fordították, az önkéntesek saját testük helyett a babáét látták. A testcsere akkor történt meg, amikor a kutatók egyszerre érintették meg a bábu és a résztvevő ember hasát. A kísérleti alany ugyanis azt érezte, hogy megérintik a hasát, a látvány azonban a baba testéhez kötődött - emiatt agyában az állt össze, hogy a baba teste valójában a sajátja. "Ha ebből indulunk ki, akkor könnyű megváltoztatni agyunk és fizikai énünk kapcsolatát", állítja Henrik Ehrsson projektvezető. "Az érzékeket manipulálva nemcsak a saját testünkből szakíthatjuk ki agyunkat, hanem más testekbe is átküldhetjük." A kutató azonban hozzátette: mindezek ellenére egy élő embert nem tudunk összeolvasztani ilyen módon nem-ember alakú szervetlen tárggyal, például egy székkel vagy egy autóval sem.

Egy másik alkalommal a fenti kísérletet két emberrel végeztették el. Egymás felé fordították őket, hogy fogjanak egymással kezet - az alanyok emiatt saját magukat látták kívülről, ahogy kezet fognak, és ehhez teljesen más testképet is kötöttek. "A kézfogásból adódó érintési inger az alanyok szerint már az új testből érkezik, nem a sajátjukból", árulta el Valeria Petkova, a kísérletben részt vevő másik kutató. Ezt az is alátámasztja, hogy az önkéntesekben csak akkor észleltek erős stresszreakciókat, amikor a velük szemben lévő személy kezéhez érintettek kést, akkor már nem, amikor a saját kezüket veszélyeztette ugyanaz az eszköz.

Petkova és Ehrsson szerint ha összerakjuk a különféle érzékszerveinkből érkező ingereket, szervezetünk motorikus jeleit, valamint látásunkat, az már elég ahhoz, hogy úgy érzékeljük: testünk birtokában vagyunk. A tény, miszerint elhitethetjük magunkkal, hogy új testben vagyunk, segíthet egyes virtuálisvalóság-alkalmazások és robottechnológiák kifejlesztésénél, de egyes önképzavarok orvoslásánál is hasznos lehet.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?