2008. november. 19. 16:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 19. 16:07 Tech

Saját mobiltoronnyal hallgat le az FBI, nem tudnak róla a szolgáltatók sem?

Az FBI-nak már nincsen szüksége arra, hogy bírósági jóváhagyással követhessen le vagy háromszögelhessen mobiltelefonokat. Az amerikai ACLU civiljogi szervezet a közelmúltban hozta nyilvánosságra értesüléseit arról a technológiáról, amellyel úgy követhetőek le a mobilok, hogy sem azok tulajdonosai, sem pedig a szolgáltatók nem tudnak róla.


A szóbanforgó technológia a Triggerfish néven ismert a szakmabeliek körében: az ilyen rendszerek mobiltoronynak adják ki magukat, amelyekhez a környezetükben lévő telefonok automatikusan csatlakoznak és azonosítják magukat. Egy Triggerfish kétféleképpen működhet: vagy begyűjti a környezetébe kerülő összes telefon adatát későbbi elemzésre, illetve várhat csak egy bizonyos mobil megjelenésére.

A rendszer meglepően hatásos, ugyanis amikor a GSM-szabvány biztonsági modelljét megalkották, senki sem gondolta, hogy valamikor szükség lenne a mobiltorony azonosítására is. Még rosszabb, hogy míg az egyes telefonokat egyedileg azonosító, a SIM-kártyában található IMSI-szám nem azért van, hogy szabadon átküldjék egy hálózaton, a szabvány feljogosítja a mobiltoronyt arra, hogy szükség esetén szabadon kikérhesse a vonzáskörzetében lévő telefon IMSI-számát, kvázi indoklás nélkül.

A Triggerfish nem egy új technológia, a kilencvenes években például ezzel kapták el a világ egyik legismertebb hackerét, Kevin Mitnicket is. A rendszerrel gyakorlatilag gond nélkül lehet kikerülni a szigorú engedélyeket is, a telepített rendszer ugyanis nem tűnik fel sem a mobilok tulajdonosainak, sem pedig a szolgáltatóknak. Az ilyen lekövetések a The Guardian értesülései szerint nem működnek a 3G hálózatokon, mivel ott már a bázisállomásoknak is azonosítaniuk kell magukat.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.