2008. november. 03. 17:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 03. 17:04 Tech

A kétéltűek egyharmadát kihalás fenyegeti

Az általunk ismert majdnem hatezer kétéltűfaj - békák, varangyok, szalamandrák - egyharmadát kihalás fenyegeti az IUCN természetvédelmi intézet jelentése szerint, írja a Scentific American. A veszély okait senki sem tudta eddig pontosítani.


Barna ásóbéka: hamarosan velük is csak képen
 találkozhatunk már
Egyes esetekben az okok egyértelműen kimutathatóak. Az északi leopárdbékák drámáját az atrazin nevű növényirtó szer okozza, amely kétélű fegyverként működik: nemcsak a békák immunrendszerét gyengíti, hanem egyúttal gyarapszik is ennek hatására a parazita féreglárvákat hordozó csigapopuláció - a lárvák pedig a legyengült békák szervezetét fertőzik meg.

Az ilyen és ehhez hasonló növényirtók az amerikai folyók 57 százalékában találhatóak meg az amerikai földrajzi intézet felmérései szerint. Nincsenek azonban védve azok a nemzeti parkok vagy más területek, ahol kizárhatjuk a vízszennyezettség eshetőségét. A Yellowstone nemzeti park békái és szalamandrái a nyolcvanas évek óta hullanak, a hetvenes évek óta pedig hasonlókat tapasztalnak Costa Rica Braulio Carrillo nemzeti parkjában - az itteni kétéltűek háromnegyede halt ki, a szakértő vélemények szerint mindezeket a globális felmelegedés okozza.

A trópusi területeket a kétéltűek a klímaváltozás miatt megjelent betegségnek esnek áldozatul, ez a Batrachochytrium dendrobatidis nevű rajzóspórás paraizta gomba által okozott fertőzés. Ahol egy ilyen fertőzés megjelenik, ott hullani kezdenek a békák, az egyensúly pedig felborul: a University of Georgia kutatói szerint ugyanis az ilyen vizekben nem halnak ki az ízeltlábúak, ugyanakkor számos olyan élőlény marad, amelyeknek nem marad tápláléka sem.

Riasztóbb képet fest a Unversity of California kutatócsoportja: véleményük szerint a kétéltűekkel azért történik mindez, mert érzékenységük miatt ők az első lények, akik reagálnak a környezeti változásukra, hamarosan az emlősökre is ez a sors várhat, írja a Scientific American.