Halál egyenes adásban: "nem tudom, mikor fagy le a karom"
A Marsra küldött Phoenix űrszonda május óta "ír" hogylétéről az űrkutatás szerelmeseinek - a szondával kapcsolatos rövid anyagokat a NASA kutatói fogalmazzák meg egyes szám első személyben. Pár hete az írások drámai hangvételt ütöttek meg: a szonda ugyanis lehet, hogy nem éri meg a következő tavaszt.
Mars: halálmezővé alakul télen © NASA |
A marsi télnek köszönhetően nemcsak hideg lesz, hanem a Nap is a horizont alá süllyed: míg nyáron az esti hőmérséklet mínusz 80 celsius fok környékén mozognak, addig november közepén már gyakoriak lesznek a mínusz 120 fokos hőmérsékletek is. A csökkenő hőmérséklet érthetően csökkenti azt az energiamennyiséget, amit a Phoenix tudományos vizsgálataira használhat, valamint a szonda képtelen vízszintes irányultságú napelemes paneljeit mozgatni, így képtelen alkalmazkodni a Nap változó pozíciójához.
Drámai üzenetek |
Az évszakok itt tovább tartanak.. a tél 89 földi napig tart. Jég vesz majd körül és nem hiszem, hogy megérem a tavaszt. (október 2.) Annyit ások, amennyit csak tudok. Lehet, hogy október végén már nem használhatom a karjaimat az energiahiány miatt. (október 9.) Nem tudom, mikor fagy le a karom azután, hogy kikapcsol az első melegítő. Az időjárástól függ. De az az energiamegtakarítás (250 wattóra/sol) jól jön. (október 29.) |
Míg a szondába beépítettek egy úgynevezett Lázár módot is, aminek révén a szonda automatikusan bekapcsolja rendszereit és elkezd kommunikálni, a NASA megkérdezett kutatói szerint nagyon kicsi az esélye annak, hogy a Phoenix átvészeli a telet. A szonda alkotóelemei ugyanis a gyári mért értékek szerint mínusz 40 fokig működnek garantáltan, mínusz 100-125 fok környékén pedig felmondják a szolgálatot. Ha ez bekövetkezik, tavasszal a szonda a legnagyobb napsütést követően sem lesz képes az adatküldésre.