Automata arcvizsgálókat telepítene az Interpol a repterekre?
Automata arcfelismerő technológiákat kellene bevezetni az országhatárokon, nyilatkozta a Guardiannek az Interpol adatbázisokkal kapcsolatos felelőse. Jelenleg ugyanis számos olyan adata van az Interpolnak, amik között számítógépei nem tudnak keresni, ez pedig aggasztó annak fényében, hogy évi 800 millió utazó kvázi azonosítatlanul utazik a világban.
Ideje lenne, hogy az Interpol arcfelismerési adatokkal feltöltött adatbázissal növelje az országhatárok ellenőrzési rendszereinek biztonságát, nyilatkozta a Guardian napilapnak Mark Branchflower, az Interpol adatbázisokkal kapcsolatos felelőse. Branchflower szerint a rendszer nagyon jól kiegészítené a meglévő fotó-, ujjlenyomat- és DNS-adatbázisokat, ennek segítségével pedig könnyebben lehetne nyomára akadni a nemzetközileg körözött bűnözőket és terroristákat.
Az Interpol tagországai ennek értelmében a körözött bűnözők arcáról lehetne feltölteni adatokat - hasonlóan más biometrikus adatokhoz -, ezen képek között pedig a hagyományos rendőrségi fotóktól eltérően lehetne keresni is, valamint össze lehetne egy arcképet hasonlítani az Interpol adatbázisában tárolt képadatokkal.
A gyakorlatban mindez egyszerűen működne: egy különlegesen felszerelt reptéri kapu vagy biztonsági kamera képes lenne riasztani, ha az Interpol gyanúsított-listáján szereplő ember kerülne a közelébe. Így nem lenne szükség a határőrökre és rendőrökre, az automata rendszer ugyanis kisebb hibaszázalékkal dolgozna.
Branchflower azt is elmondta, hogy véleménye szerint szükség lenne az automata iratellenőrzésre is, hogy kiszűrhessék azokat is, akik más útlevelével vagy személyes irataival utaznak. Az Interpolnak van egy lopott vagy elvesztett iratokat nyilvántartó adatbázisa is, de számos ország útlevelét nem lehet automatán ellenőrizni. Akik ilyen iratokkal utaznak, mondta a szakember, azok szinte teljesen nyugodtan utazhatnak, mert irataikat csak akkor fogják ellenőrizni, ha a határőr gyanút fog valamilyen ok miatt. Évi 800 millió ember utazik úgy anélkül a világban, hogy bárki is megnézné, legális okmányokkal utaznak-e.