Lámpák továbbítják adatainkat, akár a virágcserépig is
A bostoni egyetem mérnökei új megközelítést alkalmazva képzelték el a jövő adattovábbítási módszerét, amelynek központi elemét képeznék az új típusú villanykörtékbe épített LED-ek.
Az Engadget értesülései szerint a Boston University mérnöki karának kutatói a mindenhol jelen lévő világítótestekkel oldanákmeg az adatok továbbítását. A szakemberek olyan alacsony energiájú LED-ek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek segítségével optikai kommunikációs módszerekkel lehetne információt közvetíteni kábelek nélkül.
A technológia alapját a gyorsan ki-bekapcsolódó LED-ek alkotják, amelyek segítségével enyhe vibrációként – vagy még annyira sem - lehetne érzékelni az adatok mozgását. A hálózat sebessége várhatóan 1-10 megabit/másodperc lesz. A módszert a fejlesztők biztonságosabbnak tartják, mint a rádiófrekvenciás adattovábbítást, mivel a hálózatba kapcsolt eszközöknek látótávolságon belül kell lennie. A technológia emellett jóval kevesebb energiát használ fel, mint a rádiós megoldások.
A rendszer működésének vázlata © Boston University |
„Képzeljük el, hogy a mobilkészülékünk, a tévénk, a rádiónk, de még a hőmérsékletet szabályzó termosztát is gond nélkül kommunikálhat velünk attól a pillanattól kezdve, hogy besétálunk az ajtón és felkapcsoljuk a villanyt” – magyarázta Thomas Little professzor az Engadgetnek adott interjújában. "A rendszerbe kapcsolt intelligens virágcserepek pedig tájékoztathatnak, ha már vízre van szükségük."
Egyelőre nincs információ arról, hogy az első rendszerek mikor állhatnak üzembe.