2008. szeptember. 25. 12:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 11:57 Tech

Gondolatot olvasnának az amerikai határon

Marylandben tesztelték az amerikai DHS belbiztonsági hivatal új biztonsági berendezését. A FAST többek között arckifejezésből, a lélegzetvételből és a pupilla tágulásából képes kiolvasni, hogy melyik határátlépő forgat gyanús vagy fenyegető gondolatokat a fejében. A találati pontosság jelenleg 80 százalék körül mozog.


A FAST (Future Attribute Screening Technologies) rendszerét 140 fizetett önkéntessel tesztelte a belbiztonsági hivatal. A rendszer alapját képező érzékelési módszerről a szaksajtó már tavasszal beszámolt:  a szisztéma megvizsgálja az egyes emberek arckifejezését, pupillájuk tágulását, lélegzetvételüket és szívverésüket, valamint bőrük hőmérsékletét és ezen jelekből hozza meg a döntést: gyanúsak-e az illetők, forgatnak-e a fejükben rosszindulatú gondolatokat, illetve meg akarják-e téveszteni a törvény képviselőit.

A kocsikban elhelyezett, könnyen mobilizálható rendszerek számos kamerából, infravörös hőérzékelőből, szemre nem veszélyes lézerradarból állnak többek között, ezekkel John Verrico, a belbiztonsági hivatal tudományos sajtóképviselő szerint 79 százalékos pontosságot értek el az erőszak, 80-at pedig a megtévesztés érzékelése során. A próbákon ugyanis megadott számú önkéntest arra kértek fel, hogy viselkedjenek különféle módokon, a próbán ezen magatartásminták kiszűrése volt a cél.

A rendszerrel kapcsolatos számos szakblogban szkeptikus vélemények hangzanak el, sokan Philip K. Dick sci-fi író bűnmegelőző rendszereit emlegetik (amelyre gyakorlati példát a Dick regényéből készített Különvélemény című filmben láthattunk), amelyek révén a bűnözést az elkövetők előzetes félreállításával lehet visszaszorítani. A DHS a szkeptikus, személyiségi jogokat is érintő véleményekre csak annyit válaszol: a rendszer csak azt jelzi ki, hogy valakit félre kell-e hívni különbeszélgetésre vagy sem, az egyes emberekből kiolvasott adatokat nem tárolják el, nem kötik nevekhez. A vélemények arra is kitérnek, hogy mivel a rendszer működése nem sokban tér el a poligráfétól, ezért a kellő kondicionálás révén ez a rendszer is igen könnyen megtéveszthető.
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?