...
... régen ugyanis a gépek még nem voltak képesek a háromdimenziós felületeket „realtime”-ban, azaz valós időben számolni, így maradt a máig is jól ismert, kétdimenziós, ablakos/nyitogatós/csukogatós rendszer – amit mostanra már úgy megszoktunk, hogy sem a Microsoft, sem maga a fő-dizájner pápa (értsd Steve Jobs) nem meri megváltoztatni. Igaz, a legújabb OSX (a Leopard) már tartalmaz egy-két háromdimenziós próbálkozást (ilyen például a „CoverFlow” látványos megvalósítása), sőt, a Vista is előszeretettel reklámozza magát, mint a „3Ds megoldások a desktopon” nagy úttörője (ebből persze semmi sem igaz, csak a 3Ds alkalmazásválasztó) – az igazi 3D-s operációs rendszerek azonban még váratnak magukra.
Addig is, kénytelenek vagyunk beérni a szükségmegoldásokkal – ilyen például a 3DNA nevű ingyenes szoftver, amely egy csapásra egy három dimenzióban teljesen bejárható „szobává” változtatja a desktopot. Ebben a szobában mászkálva tudjuk elérni alkalmazásainkat, és a Windows minden elemét.
A virtuális rendszer és a hagyományos Windows között egy ikonra segítségével válthatunk, de persze úgy is beállíthatjuk a szoftver, hogy a Windows-zal együtt induljon, így már alapból 3D-s rendszerünk lesz. Váltogatni a kettő között nem nagyon kell: a háromdimenziós változatban is elérhető minden, sőt az extrák segítségével még több is, mint a hagyományos Windowsban. Ilyen extra például a „böngésző tévéfal”, ami a munkaasztalt megszemélyesítő virtuális nappali szoba falán található: itt minden weboldal egy-egy monitornak felel meg (amolyan háromdimenziós kedvencek), sőt, a kis tévéken található előnézeti képeket még frissíti is a szoftver. Az alkalmazások egy futurisztikus íróasztal felett találhatók (igen, a kuka is egy háromdimenziós szemétkosár az asztalka mellett…).
Természetesen minden testre szabható, olyannyira, hogy például a szobánk falán lévő posztereket vagy festményeket is mi magunk válogathatjuk ki Windows háttérképeink (vagy bármilyen más fotó) közül, sőt az ablakokon és a teraszról látható égboltot is lecserélhetjük – ha pedig nem sajnálunk rá pár dollárt, akkor az egész szobát lecserélhetjük például egy űrhajóra vagy éppen egy luxusvillára.
A mozgás nagyon egyszerű: vagy a kurzor vagy a játékosoknak már ismerős WSAD billentyűk segítéségével mozoghatunk, az egérrel pedig nézelődünk és persze klikkelhetünk. Bal egérklikk indítja az alkalmazásokat, a jobb pedig konfigurációs menüket hoz elő – akárcsak a hagyományos Windowsban. A grafika csinos, bár nem egy Mass Effect, de cserébe szinte bármilyen számítógépen zökkenőmentesen fut. A szoftver ingyenesen letölthető innen.