2008. május. 16. 13:12 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. május. 16. 12:53 Tech

Részeg üzenetet küldtek az űrbe, hét év múlva jöhet válasz

Hét év múlva már válasz is érkezhet arra az üzenetre, amelyet 1983-ban küldtek japán csillagászok az Altair csillag irányába, írja a Sankei hírügynökség. Az űrbe küldött ábrák között azonban olyanok is szerepelnek, amiket a kutatók azt sugallják idegen civilizációknak: alkohollal koccintani jó.


Az Altair csillagrendszerébe 1983-ban küldött rádióhullámos üzenetet Hiszasi Hirabajasi japán csillagász, aki úgy vélekedik: ha intelligens idegen civilizáció kapta meg az üzenetet, gyorsan dekódolni és válaszolni is legalább olyan gyorsan tudott rá, akkor a 16 fényévnyire levő Altairből akár hét év alatt is megérkezhet már a válasz. Hirabajasi, a japán nemzeti obszervatórium korábbi kutatója kollégájával, Maszaki Morimotoval küldött adatcsomagot az űrbe Tanabata ünnepén, amikor a hagyomány szerint a Vega és az Altair találkozását ünneplik meg az éjszakai égbolton.



Az üzenet tizenhárom, egyenként 71*71 képpont méretű ábrát tartalmazott, amelyeken nemcsak Naprendszerünk adatai láthatóak, hanem az emberi DNS felépítése, a biológiai egyedfejlődés története, az emberi gének száma, valamint az emberi arc és test formája is - emellett kitér az üzenet az egész számok, a prímszámok, a hozzáadás és a szorzás és a fő kémiai elemek rövid ismertetésére is.

A Hirabajasi által készített rajzokat évekig nem találták, ezek nemrég kerültek elő a Nishi-Harima csillagvizsgálóból, ahol Morimoto tanácsadóként dolgozik. Ekkor tűnt fel, hogy az Altairbe küldött egyik képen az etanol molekuláris felépítése látható, emellett japánul és angolul is olvasható mellette egy-egy koccintáskor mondott üdvözlés. A csillagász bevallotta, hogy ez az ötlet ivás közben jutott eszébe és vélhetően az idegenek semmit sem fognak majd belőle érteni, amit csak súlyosbít az a tény, hogy az Altair csillag körül eddig még nem észleltek bolygókat.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.