Hogyan kell a nőneműeknek szex nélkül túlélni?
Az amazonasi fogaspontyféle (Poecilia formosa), a Közép- és Dél-Amerika folyóiban tenyésző apró hal összes egyede nőnemű, így a túlélés érdekében speciális genetikai „trükköket” volt kénytelen kieszelni.
Általában, amikor valamilyen faj egyedei aszexuális úton szaporodnak, néhány nemzedék múltán kóros genetikai változások következnek be: többnyire elveszítik szaporodóképességüket, s gyakorta kihalnak.
Az edinburgh-i kutatók számítógépes modelljük révén kiszámították, hogy a sok ezer nemzedéken keresztül kialakuló genetikai elváltozások okán mikor kell(ene) az amazonasi fogaspontyféléknek kipusztulniuk. A számítások szerint ennek 70 ezer éve kellett volna bekövetkeznie, s hogy ez mégsem így történt, a kutatók azzal magyarázzák, hogy a halacskák időnként egy kis DNS-t „vételeznek” a reprodukciót beindító hímektől a génállomány felfrissítése érdekében.
Laurence Loewe, az Edinburgh-i egyetem biológiai intézetének munkatársa szerint a kutatások bebizonyították, hogy az amazonasi fogasponytféléknek valamilyen rendkívüli túlélési technikájuk van.
„Lehet, hogy idegenekkel történő alkalmi szexuális kapcsolat segíti a túlélést" – mutatott rá Laurence Loewe, akinek reményei szerint a további kutatások révén válaszokat kaphatnak a rejtélyre. Véleménye szerint ezeket a túlélési technikákat a természetben más fajok is alkalmazhatják, vagyis a felfedezésnek, amelyet a BMC Evolutionary Biology című tudományos szaklapban publikáltak, szélesebb jelentősége lehet.