2008. március. 20. 11:52
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2008. március. 20. 15:41
Tech
Kék fénnyel előzhető meg az éjszakai baleset
Kék fényű LED-ekkel akarják visszaszorítani az éjszakai balesetek számát a New York-i Rensselaer Polytechnic Institute tudósai. A kutatások szerint a kék fény éjszaka is azt sugallja az agynak, hogy reggel van, ezáltal képes újraállítani a szervezet belső óráját, számolt be a New Scientist.
© AP |
"45 perc után mérhető hatása van a kék LED-eknek, az ébrenlétet jelző 300 milliszekundumos válaszértéknél gyönyörű növekedés látható", árulta el Figueiro, aki társaival a fényhatásokat különböző spektrumokban (450 és 470 nanométeres hullámhosszon) és fényerősségeken (2.5, 5 és 7.5 luxon) mérte, azt az ideális kombinációt keresve, amely nemcsak élettani hatásokat tud kelteni, hanem még a sofőr szemét sem zavarja.
Egyfajta alternatív megoldásképpen a szemet beborító, hegesztőszemüveghez hasonlító, kék LED-ekkel felszerelt eszközöket is lehetne hordani hosszabb utakra való indulás előtt - Figueiro elmondása szerint Alzheimer-kórban szenvedő pácienseknek fejlesztett ki ilyet. Ennek hatására megváltozott a betegek belső órája és jobban tudtak éjszaka aludni, mivel kevésbé voltak éberek éjszaka.
A jelenleg piacon lévő riasztórendszerek szemmozgások, pislogások mértékéből vagy apró kormánymozdulatokból képesek megjósolni, ha a sofőr fárad a kormány mögött, első körben azonban ezen reakciók elkerülése lenne a legjobb. Az angol Loughborough University alváskutatási központjának igazgatója, Jim Horne azonban szkeptikus: szerinte a test biológiai órájának megváltoztatása lehetséges, de nem lehet "csak úgy" módosítgatni. "Ahhoz, hogy a biológiai órát biztonsággal csúsztathassuk el nyolc órával, körülbelül 10 nap szükséges, erre pedig kevesen képesek akadálymentesen."