Tech techline.hu 2008. március. 10. 04:55

10 dolog, amit soha nem értettem a Windows-zal kapcsolatban

Sok minden van a világon, amit egyszerűen nem értek.

Sok minden van a világon, amit egyszerűen nem értek. Ilyen például az, hogy bár a holdra szállás az emberiség egyik legnagyobb eseménye, mégsem tudom az eredeti anyagot kikölcsönözni/megvenni videón vagy DVD-n.  (Pedig anno minden tévéadó közvetítette az egész világon – biztos elfelejtették benyomni a „Record” gombot). Muhammad Ali bokszmeccseket ki tudok venni a tékából (ezt megőriztük az utókornak), a holdra szállást azonban nem (amiket a neten árulnak, az pedig csak amolyan dokumentumfilm)

Nem értem, miért nem egyforma a papírpénzek mindkét oldala (könnyebb lenne gyártani és azonosítani is, nem kellene forgatni őket a pénztárcában), nem értem, miért nem gyártanak mobiltelefonokat balkezeseknek, és fogalmam sincs arról, miért nem találták még fel a hangtompítós porszívót (atomreaktort tudunk építeni, de a porszívók száz éve ugyanolyan hangosan bömbölnek).

Mindezek után talán nem is olyan meglepő, hogy a Windows-zal kapcsolatban is van pár dolog, amit nem értek, nem értünk: a Techline csapata összegyűjtötte a tíz legérdekesebb kérdést „kedvenc” operációs rendszerünkkel kapcsolatban. Némelyikre megpróbálunk választ adni (kevés sikerrel), de többnyire meg sem kíséreljük.Lássuk, mi az a tíz dolog, amit soha nem értettünk a redmondiak operációs rendszerével kapcsolatban!

1. A Windows-ban mindent testre lehet szabni, ami roppant dicsérendő. De vajon miért nem lehet a Start gombot bal oldalról a jobb oldalra helyezni, ha úgy tartja kedvem? Nincs az a „tweak” és Registry-buherálás, amelynek a segítségével a Start gomb átkerülne a tálca jobb szélére. Miért is?

2. Sok idegen szó van, ami beszivárgott, majd elterjedt a magyar nyelvben. Ilyen a taxi, a mobil, az SMS és még sorolhatnánk. Hasonlóan jól ismert az angol és mindenki által ismert „help” szócska is. Mégis lefordították. Illetve nem egészen. Ugyanis ha lefordították volna, akkor „segítség” lenne, azonban mégis „súgó” lett, mintha csak színházban lennénk.

Súgás, sugdosás, sugdolózás - mi köze ennek a help-hez?

 Lehetett volna „segítő” vagy egyszerűen „segít”. Az egyik magyarázat szerint, amikor anno a Windows régi (3.1-es) verzióit honosították, akkor ezt kódszinten tették – azaz, ha valami négy betű volt angolul, akkor négy betű kellett, hogy legyen magyarul is – mivel csak ennyi bájt állt rendelkezésre. Ezért lett a help-ből „súgó”.  Ez persze nem magyarázza meg, hogy akkor hogyan lehetett a "paste"-ból "beillesztés", ami ugyebár nem ugyanannyi karakter. És főleg nem magyarázat arra, hogy miért nem hagyták meg „help”-nek, hiszen a taxit sem fordítjuk le „kölcsönözhető személyi utaztató gépjárműnek.” 

3. Ha megveszünk egy Microsoft operációs rendszert, akkor az képtelen natívan beolvasni a Microsoft egyik legnépszerűbb fájlformátumát. Furán hangzik, ugye? Pedig így van. Ha megveszünk egy Windowst, kibontjuk a dobozból, majd boldogan feltelepítjük, meglepődve állapíthatjuk meg, hogy az operációs rendszer alapesetben nem tud megnyitni DOC (Microsoft Word) fájlokat. Még olvasásra sem. Még megtekintésre, „belekukkolásra” sem. DOC fájlokat persze megnyithatunk a WordPad-ban, de ennek kompatibilitásáról jobb nem beszélni (eltűnik a sorkizárás és még sorolhatnánk... szóval nem sok értelme van. )

DOC wordpad-ban. De inkább ne tegyük.

Pedig jogos lenne az igény, hogy a világ egyik legnépszerűbb formátumát el tudjuk olvasni (oké, ha szerkeszteni akarjuk, akkor vegyünk egy Office-t, de olvasni sem lehet?) A PDF esetében érthető, hogy szükség van az Adobe Readerre, de a PDF az Adobe formátum, a DOC pedig Microsoft. (Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a Word Viewer nevű ingyenes kiegészítő letöltésével a Windows belenéz a DOC fájlokba… de miért nem lehetett ezt a viewert belepakolni a Windowsba?)

4. Ugyanaz, mint a 3-as pont, csak ezúttal Excel fájlokkal. Ahhoz, hogy egy apró táblázatot megnézzek, szükség van a párszázezer forintos Office-ra. Furcsa.

5. Az összes ikont át lehet nevezni, csak a Lomtárat nem. Vajon miért? (Persze egy trükkel azért úrrá lehetünk ezen a gondon is).

6. Ha készítek egy parancsikont a Lomtárból, majd készítek még egyet, és a Lomtár(1)-et belehúzom a Lomtár(2)-be, akkor miért bolondul meg a Windows? (No nem mindig, de a rendszerek 80 %-án igen). 

7. Miért van az, hogy a multimédiás központként is reklámozott Windows, telepítés után nem képes lejátszani egy egyszerű DVD-filmet? (Külön kodeket kell telepítenünk.) Szerencsére vannak ingyenes DVD kodekek.

8. Ha belenézünk a C:\Windows mappába, a sok-sok fájl között találunk egy „clock.avi” nevű filmecskét. Ez egy óra, ami visszaszámol 12-ig… majd… majd nem történik semmi. Ez minden Windowsban benne van. De minek?

Ezt most így hogy?

9. Szintén a C:\Windows mappában, minden rendszeren van egy fájl, amelynek a neve „0.log”. E fájl tartalma üres, a mérete pedig 0 bájt. Talán ezért hallgat a nulla névre. Vajon mire szolgálhat? (a „0.log” minden számítógépen és minden körülmények között üres, mérete mindig nulla.)

10. Nyissuk meg az Internet Explorert (vagy a Firefoxot, vagy bármi mást). Nyomjunk egy CTRL-O-t (fájl megnyitása). Válasszuk a tallózást. Megjelenik az úgynevezett fájltallózó ablak. Méretezzük nagyobbra (nagy felbontáson és sok fájl között kutakodva ez igazán hasznos). Zárjuk be, majd lépjünk ki a programból. Most nyissuk meg megint az Explorert (vagy bármi mást), megint nyissuk meg a tallózás ablakot… És már megint olyan kicsi, mint alapbeállításban.

Ez kérem mindig ugyanekkora méretű. 200 fájl esetében dühítő.

Akárhányszor méretezzük nagyobbra, a tallózás ablak mindig „kicsiben” fog megnyílni, a programok a következő indításkor elfelejtik az általunk beállított méretet (kivéve az Office). Miért? Főleg, hogy manapság már mindenki minimum 1024x768-as felbontást használ, akkor miért kell egy 500x400 pixeles tallózás ablakot bámulnunk (és abban átnéznünk mondjuk 200 fájlt) ? 

A fenti tíz dolognál persze sokkal több van amit „nem értünk” Windows-zal kapcsolatban, mi most csak a kedvenceinket említettük. És mielőtt bármelyik Mac-es vagy Linuxos kolléga elkezdene kárörvendően mosolyogni, jobb, ha tudják: Macintoshon és Linuxon is van legalább 10 dolog amit nem értünk… De erről majd legközelebb. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hirdetés
Címkék
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.