Tech techline.hu 2008. február. 02. 07:00

Így gyorsíthatja fel lelassult letöltéseit!

Az analóg betárcsázó modemek használata a szélessávú és...

Az analóg betárcsázó modemek használata a szélessávú és mobil internet elérések terjedése mellett ma már elenyésző, de a bevezetőben említett lassulás a szélessávú kapcsolatokat éppen úgy érinti. Ráadásul, míg a lassú analóg modemeknél megszokott a rendszeres visszafékeződés, a modern szélessávú megoldásoknál ezzel már nem szeretnénk találkozni. Az érdemi megoldás oki kezelést jelent. A problémák forrását kell felismernünk és kezelnünk, s a felesleges forgalom és terhelés kiszűrésével sokat javíthatunk a helyzeten.

Tüzfalak bevetése
A hálózatok áteresztő képessége korlátozott. A rendelkezésre álló sávszélesség nem kevés hányadát olyan programok emésztik fel, amelyeknek semmi keresnivalójuk a neten. Ez nem csupán kémprogramokat jelent, amelyek ellen olcsó és ingyenes programokkal védekezhetünk, hanem sajnos a legális programok mellé is automatikusan telepedik már a háttérben figyelő frissítő modul, amely időről-időre kinéz a fejlesztő oldalára a frissítésekért. Ezt teszi a Winamp, a QuickTime, az Adobe Reader, és természetesen maga a Windows is, nem beszélve az Office csomagokról.
A jobb személyi tűzfalak, de a hardveres (és Appliance megoldások is) képesek az internethez forduló programokat megszűrni, és blokkolni mindazokat, amelyek nem szerepelnek a jóváhagyott programok általunk is bővíthető vagy szűkíthető listáján.

Még a Windows XP butuska tűzfala is képes blokkolni egyes programok internetelérését

Képtelen böngészés
A képi információ általában sokkal gyorsabban feldolgozható, mint a szöveges, de a képfájlok továbbítása – a méretükből is adódóan - sokkal lassabb, mint a tisztán szöveges, és ezért jól tömöríthető, fájloké. Ha tehát a böngészőnket úgy állítjuk be, hogy ne töltse le a böngészés során a meglátogatott oldalak képeit, az oldalak sokkal gyorsabban fognak megnyílni.
Ez sem tekinthető azonban a végső megoldásnak, hiszen sok esetben a képi információ éppen olyan fontos, ha nem fontosabb, mint a szöveges. A gyakorlati teendő a következő:
1. Internet Explorer esetén: kattintsunk az Eszközök / Internetbeállításokra, majd itt a Speciális lapon a legördülő lista alján, a Multimédia szekcióban vegyük ki a pipát a Képek megjelenítése mező ellenőrző négyzetéből. Ugyanitt a hangok, animációk és videók lejátszását is letilthatjuk. 

Így tiltható le az Internet Explorer alatt a képek letöltése

2. Firefox esetén: Az Eszközök / Beállítások menüparancsra megjelenő beállító ablakban a felső gombsorban kattintsunk a Tartalom gombra, és a Képek automatikus betöltése mezőből vegyük ki a pipát. A mellette levő Kivételek gombra kattintva összeállíthatjuk azoknak a weboldalaknak a listáját, amelyekről az általános tiltás ellenére is le kívánjuk töltetni a képeket.
Persze, mint jeleztük, e megoldás sem boldogít, ha ezen szolgáltatásokra szükség van.

A képek letöltése FireFox alatt az első lépésben tiltható…
Majd engedélyezhetők egyes oldalak

Letöltéskezelők/-gyorsítók
Ez egy olyan programcsoport, amely nagy mértékben felelhet a sávszélesség fogyásáért. Ha élünk ilyen programmal, olyat válasszunk, amely képes a megszakadt letöltések folytatására. Ha azonban az a szerver, amihez csatlakozunk, nincs felkészítve a megszakadt letöltések folytatására, akár felejtsük is el az említett előnyt.
Egy másik szolgáltatás a többszálú letöltés, amely szerencsés esetben rengeteget gyorsít az adott letöltésen, de ne feledjük, hogy az ilyen trükk a letöltésekkor jelentős részt felemészt az internet elérés sokszor szűkös sávszélességéből.
Aki csak egyetlen géppel csatlakozik a nethez, annak ez rendszerint nem jelent gondot, de otthoni vagy céges hálózatok esetén, amikor a rendelkezésre álló sávszélesség több (2-5, vagy akár több tucat vagy több száz) felhasználó között oszlik meg, a többi felhasználó életét, munkáját nehezítjük meg a rájuk eső sávszélesség-szelet elbitorlásával.
Az intelligensebb routereken, tűzfalakon sávszélesség-menedzsment is van, amellyel elejét vehetjük az ilyen anomáliáknak, és korlátozhatjuk, maximálhatjuk az egyes felhasználók sávszélesség-fogyasztását, de emellett vagy e helyett sok helyen inkább csak tisztán adminisztratív eszközökkel oldják meg a problémát.

Gyorsítótárak
Az internet-elérés gyorsításának egyik eszköze a cache (gyorsítótár) alkalmazása. Ha egy-egy oldalra többször is visszatérünk, és nem kell mindent letölteni, mert az anyag java már a cache-ben van, sokat javíthatunk a böngészés sebességén.
Helytakarékossági okokból, és a lemeztöredezettség csökkentése érdekében gyakran tanácsolják a gyorsítótár(ak) rendszeres ürítését, méretének korlátozását. Azonban a túlzásba vitt tisztogatásnak is ára van: lassulás lép fel, mert nem hasznosítjuk újra a már letöltött oldalakat. A megoldás mindenképp egy kompromisszum. Ha több tucat, vagy több száz GB-os merevlemezünkön havi 2-600 MB közötti értéket állítunk be, jól választunk.

Az Internet Explorer gyorsítótára rugalmasan állítható

1. Internet Explorer esetén: kattintsunk az Eszközök / Internetbeállításokra, majd itt az Általános lap közepén az Ideiglenesen letöltött fájlok szekcióban a Beállítások… gombra kattintva a cache frissítési módszerek mellett a gyorsítótár helyét és a felhasználható lemezterület nagyságát is módosíthatjuk.
2. Firefox esetén: A Beállítások panel Haladó gombjára kattintunk, majd a Hálózat lapon állíthatjuk be a gyorsítótár számára fenntartott maximális tárkapacitást.
Ha a gépben két vagy több merevlemez is van, akkor érdemes a gyorsítótárat, a TEMP mappát és a lapozófájlt a rendszerpartícióról egy másik merevlemezre áthelyeztetni. Az azonban nem sokat gyorsít, ha egy fizikai meghajtó másik partíciójára küldjük át a lapozó- és ideiglenes fájlokat.

A gyorsítótár méretkorlátja a Firefox esetén itt módosítható

Széles sáv
Ha van rá lehetőségünk, a lassú, betárcsázós analóg modem helyett próbálkozzunk gyorsabbal. Ahol nincs vezetékes megoldás (kábeltévés, ADSL vagy akár ISDN), ott vagy mikrohullámú, vagy egyéb vezeték nélküli elérést kell választanunk. A mobiltelefon szolgáltatók által kínált 3G mobil internet megoldások ígéretesek, de csak ott, ahol már beletartozunk a lefedett területbe. Ilyenkor jönnek azok a trükkök, hogy többen összeállnak, és egy egyedi szerződés keretében kiépíttetnek egy csomópontot, ami vagy kábeles vagy wifi kapcsolattal nyújt az érintett csoport tagjai számára internet-hozzáférést.
Bármely megoldást is válasszuk, ha a házon belül wifi hálózatot alakítunk ki, megfelelő titkosítás és egyéb eszközök alkalmazásával akadályozzuk, előzzük meg a jogosulatlan hozzáférést, és szükség esetén az antennák áthelyezésével vagy cseréjével, illetve a zavarforrások kiiktatásával biztosítsuk, hogy a wifi hálózatunk tényleges sebessége minél jobban megközelíthesse a reklámokban is harsogott 54 Mbites értéket.

Hirdetés