2008. január. 11. 14:17 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. január. 11. 14:40 Tech

Legalább 725 millió dollár lenne egy igazi Transformers

Legalább 725 millió dollárba kerülne egy mozgásképes óriásrobot, derül ki a JSTA japán tudományos és technológiai ügynökség weboldalán közölt becslésből. Az árban nem található páncélzat, fegyver és a kellő infrastruktúra kialakítása sem.


Gundam: 725 millióba
kerülne fegyverek nélkül is
© gundam.jp
A becslés nem az amerikai alakváltó Transformers robotokat, hanem a japán popkultúra kulcselemeinek Gundam sorozat humanoid gépeit célozza meg. A példában szereplő 18 méter magas, 43.3 tonnás óriásrobot őszinte csalódásra is okot adhat az átváltozó robotok rajongóinak, hiszen nem található rajta különleges páncélzat, fegyverei sincsenek és alakját sem képes változtatni.

A robot fedélzeti számítógépét egy IBM Blue Gene szuperszámítógép alkotná (ez csak önmagában másfél milló dollár), mozgását pedig 30 darab 400 kilowattos motor biztosítaná, ebből 12 lenne a lábában, 2 a torzójában, 14 a kezében és 2 a nyakában - összehasonlításképpen a japán Shinkansen gyorsvasutat csupán egy 300 KW-os motor hajtja.

A 700 millió dolláros összeg önmagában nem számít soknak sem a személyszállítási, sem pedig a hadiiparban: a tankok darabja 4-7 millió dollárba, a személyszállító repülőgépek 200-300 millió dollárba, a költségesebb harci repülők pedig milliárd dollárokba kerülhetnek. A 725 millió dolláros árban nem szerepel azonban sem a munkaerőköltség, sem pedig a robot kezeléséhez szükséges kiépítendő infrastruktúra sem.

Egy gigantikus humanoid robot azonban számos gyakorlati problémát vet fel költségein kívül is. Alapvető gondot jelenthet az, hogy egy lépést sem tudna megtenni anélkül, hogy ne rombolná szét a talajt a lába alatt. Az emberek testsúlyukhoz képest körülbelül másfélszeres terheléssel nehezednek a földre minden egyes lépés során, ez egy 43 tonnás humanoid esetében egyértelmű gondokat vet fel. A legfontosabb kérdés azonban mégis az, hogy ki támogatná egy olyan robot legyártását, aminek sem katonai, sem pedig más gyakorlati haszna nincs.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.