Google, Microsoft, Yahoo: megabírságokat fizetnek
Illegális online szerencsejáték reklámozásáért fizet büntetést a Google, a Microsoft és a Yahoo összesen 31,5 millió dollárt, azaz 5,5 milliárd forintot.
A három informatikai óriásvállalat fizet és leállítja a sportfogadást és más online szerencsejátékot népszerűsítő hirdetéseket - jelentette be Catherine Hanaway Missouri állambeli ügyész.
Az ügyészség az Adóhivatal (IRS) és a Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) szakértőivel együtt 2000 óta vizsgálja az ügyet. A cégekkel másfél éven keresztül tárgyaltak a büntetésről.
"Az online szerencsejáték rendkívül jövedelmező üzlet és rengeteg pénz jut marketingre" - mondta Hanaway. "A megállapodásnak óriási hatása lesz, hiszen mind a három cég a legnagyobb internetes vállalkozások közé tartozik."
A kialkudott összeg legnagyobb részét, 21 millió dollárt a Microsoft Corp. fizeti. Ebből 4,5 millió a bírság, 7,5 milliót pedig egy gyermekalapítvány számlájára utalnak át. A maradék 9 millióból közérdekű reklámkampányt szerveznek. A 2008-ban induló hároméves kampány célja az internetezők - különösen a fiatal felhasználók - felvilágosítása arról, hogy az online szerencsejáték illegális.
"Reméljük, hogy a felvilágosító kampányunk még azelőtt meggyőzi a fiatalokat az online hazárdjáték helytelenségéről, mielőtt kipróbálnák" - áll a Microsoft közleményében, amely leszögezi, a cég már négy éve nem hirdet online szerencsejátékokat.
A Google Inc. 3 millió dollárt fizet, a napi átlag 11 millió dollárra rúgó nyereség felét sem. "Semmi törvénybe ütközőt nem tettünk soha, az igazságügyi minisztérium azonban felhívta a figyelmünket, hogy az online fogadás illegális az Egyesült Államokban, ebből következően pedig helytelen az ezt népszerűsítő hirdetések közzététele" - nyilatkozott a Google szóvivője. "Cégünk 2004 áprilisában önként, saját elhatározásból leállította az ilyen hirdetéseket, amelyekből egyébként a reklámbevételünknek csak a töredéke származott."
A durván évi 6 milliárd dollárt megmozgató online játékszervezési üzlet felszámolásáért folytatott küzdelemben hosszú ideje Catherine Hanaway St. Louis-i hivatala jár az élen. Tavaly például eljárást indítottak a BetOnSports brit online fogadóiroda ellen csalás, zsarolás, pénzmosás és tiltott szerencsejáték szervezésének gyanúja miatt. Több milliárd dollárt zároltak a vállalat számláján, a cégvezetők pedig bűnösnek mondták magukat a még nem lezárult perben.
A hatóságok különben sokáig egy hatvanas évekbeli jogszabályra hivatkoztak, amely tiltja a telefonos fogadásszervezést. Ennek a hatályát terjesztették ki az internetre, majd tavaly októberben új törvényt írt alá George W Bush elnök, amely már külön az online szerencsejátékot tiltja. A legtöbb nagy cég - például a brit Sportingbet, a világ legnagyobb internetes fogadóirodája - ezután villámgyorsan kivonult az amerikai piacról.