Napóleon csapatai 1799-ben az egyiptomi Rashid (Rosetta) városának közelében egy...
Napóleon csapatai 1799-ben az egyiptomi Rashid (Rosetta) városának közelében egy olyan gránittáblára bukkantak, amelyre addig megfejtetlen, több nyelvű szöveget véstek Krisztus előtt 196-ban. A városról Rosetta-könek elnevezett tábla ihlette a Rosetta Projectet (www.rosettaproject.org), amelyet a Long Now Foundation indított. Céljuk, hogy legalább az adatbázisban megőrizzék az emberiség által használt nyelvek fontosabb adatait, hiszen az előrejelzések szerint évszázadunkban a beszélt nyelvek 50-90 százaléka kihal.
A 2004-ben indított kezdeményezés nyílt rendszereken alapszik, így sokan dolgoznak annak feltöltésén. Ennek eredménye, hogy jelenleg már több mint 2500 nyelv adatait érhetjük el. A rendszerben megtalálhatjuk a nyelvek kisszótárát, fonológiáját, írásrendszerét, nyelvtanát, számrendszerét. Ezen kívül ugyanazokat a szövegeket is olvashatjuk a különböző nyelveken, ilyen például a Teremtés Könyve. Ennek a különleges internetes archívumnak van egy megfogható változata is, a Rosetta Disk.
Ezen a korongon nem digitális, hanem hagyományos írással, lézerrel rögzítettek ezer nyelven 15 ezer oldalnyi szöveget. Minden egyes oldal fél milliméteres, azaz 5 hajszál méretű. Az oldalakon található szövegeket ötszázszoros nagyítású mikroszkóppal lehet elolvasni. A korlátozott számban készített Rosetta Disk egy példányáért nem kell mást tennünk, mint legalább 25 ezer dollárral támogatni ezt a nyelvmegőrző kezdeményezést.