Ha minden a tervek szerint alakul, akkor hamarosan olyan mobileszközök és játékok...
Ha minden a tervek szerint alakul, akkor hamarosan olyan mobileszközök és játékok kerülhetnek piacra, amelyekkel akár hosszasan elbeszélgethet a tulajdonosuk.
SILVIA, azaz Symbolically Isolated, Linguistically Variable Intelligence Algorithm. Így nevezik a legújabb beszélgető mesterséges intelligenciát, amely – a fejlesztő Cognitive Code cég szóvivőjének állítása szerint – igazi áttörést jelenthet a chatbotok világában. Ez pedig nem csekélység, tekintve, hogy a természetes nyelvek számítógépes feldolgozásával évtizedek óta foglalkoznak a szakemberek, s valójában még nem született igazán forradalminak mondható megoldás.
SILVIA viszont két szempontból is többet kínál társainál: van rövid és hosszú távú memóriája, így ha valakivel többször is beszélget, utalni tud a korábban elhangzottakra. Emellett értelmezi a szövegkörnyezetet is, azaz nem ragaszkodik a „sztenderdekhez”: bárhogyan is fűzzük a mondatainkat, megérti azokat (no persze egyelőre még csak angol nyelven). Ráadásul emberinek ható mondatokkal is válaszol, mégpedig olyanokkal, amelyek – derült ki a cég egyik nyilatkozatából – olykor még SILVIA programozóit is meglepik.
SILVIA, tervezői akaratának megfelelően, a számítógéppel is szoros kapcsolatban áll, így alkalmas arra, hogy utasításokat közvetítsen a komputernek. Elég tehát annyit mondani neki, hogy zárd be a Keljfel nevű dokumentumot, töröld a Holnap nevű adatbázist, s a komputer máris végrehajtja a kért beavatkozást. Persze eddig is voltak parancsszavaknak engedelmeskedő programok, de ezeknél kizárólag előre meghatározott parancsokat lehetett használni, míg SILVIA a nem túl precízen elmondott szövegeket is értelmezni tudja. A „hölgy” amúgy nem válogatós: Windows, Linux és Mac rendszerrel egyaránt szót ért.
A Cognitive Code persze elsősorban üzleti sikerekben gondolkozik, s a mobil számítástechnikai, illetve kommunikációs eszközök gyártóit keresné fel újdonságával. A cég vezetői optimisták: úgy vélik, nincs már messze az idő, hogy csak annyit mondunk PDA-nknak: „küldj egy e-mailt a kollegáknak, hogy 10-kor értekezlet lesz”, s a készülék, SILVIA utasítására, már teszi is a dolgát.
Mindez valóban izgalmasan hangzik, ám vannak, akik pesszimistábban látják SILVIA jövőjét. Vasant Honavar, az Iowai Állami Egyetem komputertudományok professzora szerint még jó pár évnek kell eltelnie ahhoz, hogy SILVIÁT valóban minden platformon használni lehessen. Indokai között az is szerepel, hogy SILVIA ma még nem igazán megbízható, s ez a tény megkérdőjelezi számítástechnikai alkalmazását. „Hiszen képzeljék el – magyarázta Honavar professzor -, mi történik akkor, ha SILVIA félreérti utasításukat, s egy nagyon fontos állományt tüntet el véglegesen a számítógépükről.”
Feltehetően a fejlesztőcég is érzi a professzor szavainak súlyát, mert egyelőre a játékpiacra kívánják vinni újdonságukat. Érthetően. Egy gyerek és egy plüssmaci esti beszélgetésében ugyanis talán nincsen túl nagy szerepe a pontosságnak.