2007. szeptember. 17. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 17. 11:26 Tech

A zöld tégla is vörös

"Zöld téglát" szabadalmaztatott egy amerikai mérnök. Az ókorban a kőben szegény vidékek, például Babilonia épületeinek falazásához vízzel vajlágyságúra puhított agyagból és belekevert pelyvából formázták a vályogtéglákat, amelyeket aztán a Nap sugárzó hőjével szárítottak igen keményre. Az Alföldön máig készítenek a vályogvetők ilyen olcsó, ám nedvszívó vályogtéglákat.

A korszerű téglák és a keramikus falazó-elemek, blokkok gyártása során a mesterséges szárításhoz hatalmas mennyiségű hőt használ fel az építőipar. A szén, olaj, gáz, vagy fafűtésű szárítók ontják a levegőbe a környezetszennyező anyagokat. Még a keramikusok elektromos kemencéi is, hiszen azok áramát és erőművekben termelik.

Az Egyesült Államokban a 70-éves Henry Liu építőmérnök 1999-ben kiötlött egy környezetkímélő "zöld-téglát" és annak gyártási módozatát. A széntüzelésű erőművek környezetében melléktermékként keletkező szálló pernye és víz keverésével képez anyagot. Formákba töltve 700 báros nyomással, hidraulikus présekben állítja elő az akár üreges téglákat.

A fehér-szürke pernye a tárolóhelyeken magától is cementálódik, ám a nagy nyomás hatására a benne lévő 20-30 százaléknyi kalciumoxid gyorsan igen szilárddá, víznek-fagynak ellenállóvá válik. Szinte betonkeménységűvé cementálja a téglát, amelynek a színe a szilárdításához hozzákevert vegyi anyag hatására vörösesre változik.

A már nyugdíjba vonult mérnök ötletét a National Science Foundation, a Nemzeti Tudományos Alapítvány felkarolta és nyolc éven át 600000 dollárral támogatta. Rövidesen megkapja rá a szabadalmi jogot és tervek szerint 2008-ban megkezdődhet a zöld téglák tömeggyártása.

Megjegyzendő, Magyarországon a múlt század hatvanas éveiben a borsodi kohászatban bőven keletkező kohósalakból készítettek hasonló salakbeton falazó elemeket. Ám azok üregeibe behatolt a légköri nedvesség, mállani kezdtek és a salakbetonból készült épületeket le kellett bontani.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.