Vannak olyan szolgáltatások és adatbázisok, ahonnan ezeket az információkat...
Vannak olyan szolgáltatások és adatbázisok, ahonnan ezeket az információkat is le lehet kérdezni. Az egyik legjobb ilyen szolgáltatást a www.who.is címen találhatjuk. Itt az URL cím beírása után részletes adatokat kapunk arról, hol és ki regisztrálta az adott domain-t, mi az IP íme és helyileg hol található ez az IP ím. Aki azonban nincsen megelégedve ezekkel a száraz adatokkal, és Firefox böngészőt használ, próbálja ki a Shazou nevű kiegészítőt. A https://addons.mozilla.org/firefox/2993 címről letölthető és telepíthető szolgáltatás a böngésző újraindítása után egy kis “S” betűt formázó ikonnak fog jelentkezni a státusz sorban. Ha erre kattintunk az egérrel, egy új ablak nyílik meg, amelyben elolvashatjuk és láthatjuk az aktuális weboldalhoz tartozó domain adatait. Megtudhatjuk a szerver IP címét és a bejegyzett kapcsolattartó személyek nevét, címét, telefonszámát, e-mail címét. Az IP cím alapján természetesen az is azonnal kiderül, melyik országban, melyik városban található a szerver.
A Shazou (a szó japánul térképezést jelent) igazi erőssége abban rejlik, hogy ezeket a földrajzi adatokat egy Google Map-en meg is jeleníti. A térkép pontosan ugyanúgy kezelhető, mint az eredeti Google Maps, azaz a bal felső sarokban találhatjuk a navigációs nyilakat, és itt szabályozhatjuk a nagyítás mértékét is. Ezt egyébként a görgővel rendelkező egerekkel még könnyebben megoldhatjuk. A jobb felső sarok gombjaival választhatunk a rajzolt térkép, a műholdkép illetve a hibrid megjelenítés közül. A térképen egy jelzőpontot találunk, amely domainhez tartozó oldalakat tároló szerver földrajzi helyét mutatja. Ha például olvasóink is kipróbálják ezen az oldalon ezt a térképes megjelenítést, megtudhatják hol rejtőznek a Techline.hu szerverei.
Az érdekesség és látványosság mellett több haszna is lehet ennek a kiegészítőnek. Az egyik ilyen, hogy már akkor lekérdezhetjük egy-egy weboldal adatát, amikor még nem látogattunk el az oldalra. Amikor a böngészőben látunk egy hivatkozást, amelyet szívesen meglátogatnánk, de úgy gondoljuk, érdemes lenne előbb egy kicsit nyomozni utána, nos, ilyenkor nem kell mást tenni, mint a jobb egérgombbal előhozott menüből a Shazou pontot választani. A felugró térképes ablakban annak a domainnek az adatai jelennek meg, ahová a hivatkozás mutat.
Egy ilyen gyors nyomozással például kideríthetjük, amit persze sokan tudnak is, hogy a szerzői jogok megsértése miatt bezárt Allofmp3.com oldal üzemeltetői adatai kísértetiesen megegyeznek a hasonlóan olcsó zeneletöltéseket kínáló és nemrég elindított mp3sparks.com adataival. A különbség mindössze annyi, hogy míg a bezárt oldal szerverei Oroszországban vannak, addig az új szájt már Kínából üzemel.
Az egyre gyakoribb adathalász támadások ellen is jól jöhet egy ilyen térképes segítség. Ha arra gyanakszunk, hogy például a webbankolásnál hamis helyre irányítják böngészőnket, nem árt a belépés előtt egy gyors pillantást vetni a banki szerver földrajzi helyére. Ha a térképen egy távol-keleti város jelenik meg, biztosak lehetünk benne, hogy adathalász félrevezetéssel állunk szemben. Ilyenkor jól jön a térkép alján található “Submit as a potential Phising Site” gomb.